Ile keczupu w keczupie - test Wirtualnej Polski
Keczup keczupowi nierówny
Keczup keczupowi nierówny. Wirtualna Polska porównała kilkadziesiąt rodzajów sosu pomidorowego i znów się okazało, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. W niektórych, nie tylko tych najtańszych, pomidorów jest tyle co kot napłakał, często głównym składnikiem wymienionym na etykiecie jest woda. W najlepszych dostępnych na rynku produktach na 100 g keczupu zużyto niemal dwa razy więcej pomidorów.
Keczup keczupowi nierówny. Wirtualna Polska porównała kilkadziesiąt rodzajów sosu pomidorowego i okazało się, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. W niektórych dość drogich sosach pomidorów jest tyle co kot napłakał. Głównym składnikiem wymienionym na etykiecie jest wtedy woda. W najlepszych dostępnych na rynku produktach na 100 g keczupu zużyto niemal dwa razy więcej pomidorów.
Bardzo ciekawie prezentuje się też lista dodatkowych składników. W niektórych przypadkach można wręcz powiedzieć, że keczup to sos wielowarzywny. W składzie znajdziemy seler, cebulę, czosnek, ziemniaki, czarną marchew, a nawet słodzony przecier jabłkowy.
Również pod względem sztucznych dodatków skład keczupów jest bardzo zróżnicowany. Do zagęszczenia sosu najczęściej wykorzystywana jest skrobia modyfikowana, ale są keczupy, w których zastosowano acetylowany adypinian diskrobiowy. Na szczęście wbrew groźnej nazwie jest to substancja uważana za nieszkodliwą. Inaczej jest w przypadku konserwantów (mniej więcej połowa keczupów ma w składzie benzoesan sodu), których częste spożywanie jest odradzane.
Zobacz, jak wypadła twoja ulubiona marka! Wyniki prezentujemy w kolejności od najtańszych do najdroższych.