Kto na kogo nałoży sankcje, czyli bitwa o wolny Obwód Kaliningradzki

Część polskich polityków apeluje o likwidację małego ruchu granicznego przy Obwodzie Kaliningradzkim. Pytanie komu tym zaszkodzimy: Polakom czy Rosjanom?

Kto na kogo nałoży sankcje, czyli bitwa o wolny Obwód Kaliningradzki
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Waszczuk

Część polskich polityków apeluje o likwidację małego ruchu granicznego przy Obwodzie Kaliningradzkim. Pytanie komu tym zaszkodzimy: Rosjanom czy Polakom?

Nawet pół miliarda złotych rocznie zostawiają w strefie przygranicznej Rosjanie, mieszkający w Obwodzie Kaliningradzkim. To dla nich w Bartoszycach czy Braniewie budują się dyskonty oraz galerie handlowe. To dla nich wzdłuż dróg stawia się reklamy po rosyjsku. Wymiana gwałtownie urosła półtora roku temu, gdy umożliwiono mieszkańcom strefy przygranicznej dużo łatwiejsze przekraczanie granic.

Z Małego Ruchu Granicznego korzysta już ponad 130 tys. osób. Tyle złożyło wniosek o specjalne zezwolenie umożliwiające łatwiejsze przemieszczanie się po Polsce. To aż 15 proc. całej populacji Obwodu Kaliningradzkiego. Bezproblemowe przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej może się niedługo skończyć. O likwidację MRG apeluje część polityków sugerując, że ma to być kara dla Rosji za interwencję zbrojną na Krymie.

- Dla polskiego biznesu to będzie katastrofa, dla Rosjan tylko niedogodność - mówi WP.PL Tomasz Omański, szef Polskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie.

Jak dodaje, już dziś są problemy. Restrykcje dotyczące eksportu mięsa dotyczą wprawdzie głównie hurtu, ale obejmują też osoby prywatne. Rosyjscy celnicy potrafią osobę, która przywozi z Polski mięso czy parówki, poprosić o pozostawienie tych towarów na granicy. Jak tłumaczy Omański, dziś na razie dotyczy to głównie tych, które wędlinami wypchany mają cały bagażnik.

Nie bez znaczenia dla handlu przygranicznego jest też kurs walutowy. Rosjanie kupują u nas żywność, bo jest o 40-45 proc. tańsza i uważana za smaczniejszą. A rubel w ostatnim czasie mocno się osłabił. Jeszcze parę miesięcy temu 1 zł odpowiadała 10 rublom, dziś to już 13 rubli. Nie trudno się domyślić, że taka przecena nie jest dodatkową zachętą dla Rosjan do przyjazdu do Polski.

- Części produktów po polskiej stronie nie opłaca się już kupować. Coraz więcej jest natomiast Polaków, którzy do Obwodu jeżdżą po tańszą rosyjską benzynę - tłumaczy Omański.

Na razie sieci detaliczne odpływu klientów nie odczuwają.
- Nie dostrzegliśmy znaczącej różnicy w ruchu w sklepach przy Obwodzie Kaliningradzkim. Mniejszy był tylko przy granicy z Ukrainą, gdy przez pewien okres zamknięte było przejście graniczne - informuje WP.PL Anna Papka z biura prasowego Biedronki.

- W chwili obecnej nie obserwujemy zmian związanych z zainteresowaniem ofertą sklepów Lidl, znajdujących się w sąsiedztwie Obwodu Kaliningradzkiego. W naszych sklepach w Braniewie i Bartoszycach nie zauważyliśmy zmniejszającej się liczby klientów - dodaje Patrycja Kamińska, rzeczniczka prasowa Lidla.

Polaków, którzy Rosjanom sprzedają, osłabienie rubla na razie nie boli. Wszystko dlatego, że Obwód Kaliningradzki stoi na imporcie. Zmiana kursu zamieniła się więc w inflację. Deprecjacja rubla jest więc niczym przy likwidacja MRG.

- Zdecydowaną większość, czyli aż 95,7 proc. osób przekraczających granicę lądową z Rosją, w IV kwartale 2013 stanowili obywatele Rosji, którzy tylko w tym okresie zostawili w Polsce niemal 190 mln zł. Co ważne, wydatki te systematycznie rosną i w znacznym stopniu możliwe są dzięki małemu ruchowi granicznemu - tłumaczy Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, współautorka raportu dotyczącego raportu przygranicznego.

Jak dodaje, na likwidacji MRG straciłyby nie tylko sklepy. Coraz częściej Rosjanie przyjeżdżają bowiem do naszych hoteli i jedzą w naszych restauracjach w Trójmieście i na Mazurach. Na 8 marca, który w Rosji jest świętem państwowym, planowano nawet akcję w mediach społecznościowych zachęcającą do wypadu na weekend do Gdańska. Ostatecznie jednak Pomorska Organizacja Turystyczna z pomysłu zrezygnowała. Stracić mogą też nasi fryzjerzy czy zakłady naprawy samochodów.

- Mały ruch graniczny ma być też z założenia sposobem na polepszanie współpracy środowisk lokalnych i wymiany międzyludzkiej, na jego likwidacji traciłyby zatem również społeczności lokalne. Warto też zauważyć, że obwód kaliningradzki uchodzi za najbardziej otwartą i proeuropejską część Rosji, do czego od ponad półtora roku przyczynia się również mały ruch graniczny z Polską - tłumaczy Anna Dyner.

Pomimo apeli części polityków, na razie politycznej decyzji w tej sprawie brak. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiedziało na nasze pytanie w tej sprawie krótko.
- Nie mamy takich planów, nie prowadzimy żadnych prac w tym zakresie - przekazało nam biuro prasowe MSW.

Bartoszyce i Braniewo jednak się boją. Po Obwodzie Kaliningradzkim krąży bowiem informacja, że to nie Polska zlikwiduje MRG, ale zrobi to Rosja. Tym jednym ruchem nałoży sankcje gospodarcze na nasz kraj, a jednocześnie nieco przymknie okno na wolny świat. Pozostaje tylko spytać: po co sami im to podpowiadaliśmy?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1037)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.