1 proc. podatku. Polacy chętnie przekazują darowiznę
W zeznaniu rocznym warto przekazać 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ich wykaz można znaleźć na stronie www.pozytek.gov.pl. Są tam między innymi stowarzyszenia, fundacje czy hospicja.
29.01.2017 | aktual.: 29.01.2017 12:40
Trzeba jednak pamiętać, aby prawidłowo wypełnić odpowiednie rubryki w deklaracji podatkowej. - Należy wpisać numer KRS wybranej organizacji i obliczyć 1 procent podatku - mówi Zbigniew Majka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu.
Z danych nowosądeckiego urzędu wynika, że mieszkańcy regionu z roku na rok coraz chętniej dzielą się 1 procentem podatku. W ubiegłym roku darowiznę na łączną kwotę ponad trzech milionów 600 tysięcy złotych przekazało 72 tysiące Sądeczan. To ponad sześć tysięcy osób więcej niż dwa lata wcześniej.
W sumie w rozliczeniach z fiskusem za 2015 rok Polacy przekazali 620 milionów złotych, czyli 60 milionów więcej niż rok wcześniej.
"Jeden procent" nie jest formą darowizny ani ulgi podatkowej. Jest prawem obywatela do rozdysponowania kwoty, należnej skarbowi państwa, na dowolny cel spośród listy dostępnych instytucji. O "OPP" mogą się ubiegać organizacje pozarządowe (z wyjątkiem np. partii politycznych, związków zawodowych) oraz spółki kapitałowe, prowadzące przynajmniej przez dwa lata działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego.
Łatwiejsze rozliczanie z fiskusem
Ministerstwo finansów planuje też zmiany, które uproszczą rozliczanie się z fiskusem. Wystarczy do tego złożenie upoważnienia, na przykład za pośrednictwem konta bankowego. Dzięki temu nawet 13 milionów podatników nie będzie musiało samodzielnie wypełniać deklaracji PIT-37.
Zaproponowanymi przez resort finansów zmianami wkrótce zajmie się rząd. Resort podkreśla, że wszystkie dotychczas dostępne sposoby rozliczenia się z fiskusem pozostaną dostępne.