10 najbardziej kalorycznych przysmaków wigilijnych. Sprawdziłam sklepowe gotowce

Czy da się nie przytyć w święta? Ponoć się da, ale łatwo na pewno nie jest. Żeby pomóc i tym odchudzającym się, i tym pragnącym przytyć, przygotowałam zestawienie 10 najbardziej kalorycznych gotowych dań wigilijnych. Uwaga, na "podium" nie trafiły ani śledź, ani kapusta.

10 najbardziej kalorycznych przysmaków wigilijnych. Sprawdziłam sklepowe gotowce
Źródło zdjęć: © WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz
Aleksandra Łukasiewicz

"Jak nie przytyć w święta?" - to jedno z najczęściej zadawanych w grudniu pytań. Nic dziwnego, w końcu święta Bożego Narodzenia to czas sprzyjający rodzinnym i towarzyskim spotkaniom oraz długim ucztom przy stole suto zastawionym pysznymi, ale i kalorycznymi potrawami.

Jak wybrać świąteczne potrawy, które mają najmniej tłuszczu i cukru? Postanowiłam pójść do sklepu i sprawdzić, ile kalorii mają kupne "gotowce". O dziwo, na podium nie ma nic, co z pozoru wydaje się najbardziej bogate w energię - tak jak np. śledzie zatopione w oleju.

Pierwszy wniosek - niemal niemożliwym jest sprawdzenie kaloryczności produktów oferowanych przez markety na wagę - choćby w działach z garmażerką. O ile składem pracownicy dysponują, o tyle tabelami z wartościami odżywczymi już nie. Dlatego liczący kalorie, którzy nie chcą się przemęczać w kuchni, powinni sięgnąć po produkty pakowane przez producentów.

Zobacz też: Czy warto kupić domek z piernika? Świąteczny odcinek "Czy to się opłaca?"

A oto "Top 10" najbardziej kalorycznych "gotowców" na święta:

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

10. Zestawienie zaczynamy od tradycyjnej sałatki jarzynowej. Ta od Lisnera miała najwięcej kalorii ze wszystkich. Przeciętnie jej kaloryczność to 140-180 kcal na 100 g.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

9. Drugie od końca uplasowały się paszteciki z kapustą i grzybami. Te marki Grześkowiak miały 298 kcal w każdych 100 gramach. Dlatego korzystniejszym wyborem dla naszej linii mogą być uszka, które mają średnio o połowę mniej kalorii.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

8. Śledziami włoskimi od Lisnera, które zajęły trzecie miejsce od końca, otwieramy rybną część zestawienia. Poza tym, że mają 313 kcal na 100 gramów, to jedną trzecią ich masy stanowi tłuszcz.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

7. Filety śledziowe w sosie koperkowym marki Seko mają o 5 kcal więcej niż te "włoskie", dlatego lądują na miejscu siódmym.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

6. Konkurs na najbardziej kalorycznego śledzia wygrywa marka Super Fish i jej filety z kolorowym pieprzem. 331 kcal w 100 g produktu.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

5. Drugą połowę zestawienia otwiera ciasto. Makowiec (w tym wypadku z piekarni Oskroba) to i tak najmniej kaloryczny świąteczny wypiek, jaki znalazłam - w 100 g jest "jedynie" 331 kcal, czyli niewiele więcej niż śledzie z miejsca szóstego. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na całkiem niezły, jak na "gotowiec", skład.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

4. Tuż za podium ląduje piernik staropolski, również z Oskroby. To ciasto, choć kalorii (346) ma niewiele więcej od makowca, to już pod względem zawartości cukru zdecydowanie wypiek z miejsca piątego wyprzedza.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

3. Prosimy o werble! Miejsce na podium zajęła włoska babka Panettone marki Dolce Forneria. Nie jest może to typowa polska potrawa, jednak bardzo często można ją spotkać na świątecznym stole. Albo raczej gdzieś obok, gdzie zimuje do kolejnych świąt. Razem ze swoimi 356 kcal.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

2. Drugie miejsce zajmuje piernik z pomarańczową nutą marki Gotszuk. Zatrważać może ilość cukru. W 100 g piernika znajdziemy go ponad 8 łyżeczek, co przekłada się na 360 kcal.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

1.Pierwsze miejsce w naszym rankingu gotowych, najbardziej kalorycznych przysmaków wigilijnych zajmuje keks. Ten rodzaj wypieku króluje w zestawieniach nie bez powodu - tradycyjnie jest w nim bardzo dużo tłuszczu i słodkich dodatków, co w wypadku ciasta od Oskroby daje aż 414 kcal na 100 g.

Morał jaki płynie z zestawienia? Warto pamiętać o umiarze, szczególnie w ciastach, choć z drugiej strony... Boże Narodzenie jest raz do roku.

Jak uniknąć nieprzyjemnego efektu przejedzenia i uczucia pełności? Warto nie najadać się "pod korek", wybierać tylko te potrawy, które rzeczywiście lubimy i są tylko na Boże Narodzenie, a do tego co jakiś czas wstać od stołu, pójść na spacer. Do tego dietetycy są zgodni - to, co jemy od Wigilii do Trzech Króli nie jest tak ważne, jak to, co jemy od Trzech Króli do Wigilii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)