Trwa ładowanie...
d3ol5bf

"13. emerytura". Do kogo skierowane jest świadczenie i kiedy pierwsze wypłaty?

"13. emerytura" jest jedną z ostatnich propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. - Chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać też emerytom pewne dodatkowe środki - zapowiadał podczas ogłoszenia projektu premier Mateusz Morawiecki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"13. emerytura". Nowe świadczenie dla emerytów i rencistów
"13. emerytura". Nowe świadczenie dla emerytów i rencistów (East News)
d3ol5bf

"13. emerytura". Dla kogo skierowane jest nowe świadczenie?

Zgodnie z zapowiedziami "13. emerytura" będzie dodatkowym świadczeniem przysługującym każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość. Popularna "trzynastka" oprócz emerytów trafi także do rencistów. Nowe świadczenie wyniesie tyle, co minimalna emerytura w 2019 r., czyli 1100 zł brutto - 888,25 zł "na rękę".

- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji, oni przekazali nam całą wiedzę, to jest też miłość, którą nas obdarowali - powiedział podczas oficjalnego ogłoszenia programu premier Mateusz Morawiecki.

d3ol5bf

- Dzisiaj chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać też emerytom pewne dodatkowe środki - dodał, cytowany przez PAP.

"13. emerytura" obejmie osoby z prawami do:
- emerytury i renty w systemie powszechnym;
- emerytury pomostowej;
- emerytury i renty "rolniczej" oraz wypłacanej służbom mundurowym;
- świadczenia z tytułu programu "Mama 4+";
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego, renty nauczycielskiej świadczenia kompensacyjnego, renty socjalnej, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz renty dla inwalidów wojennych lub wojskowych.

Zobacz: "13. emerytura" dla każdego seniora. "Kontrowersyjna decyzja"

"13. emerytura". Kiedy pierwsze wypłaty środków?

Jak zapowiedziało ministerstwo rodziny, "13. emerytura" trafi niemalże do 10 mln osób. Pierwsze świadczenia będą wypłacane już w kwietniu 2019 r.

d3ol5bf

Terminy wypłat "13. emerytury" będą tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc. Dodatkowo zgodnie z projektem nie będzie ona wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym.

"13. emerytura" nie będzie również objęte egzekucją komorniczą i zostanie wypłacona "z urzędu", bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

- W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca - wyjaśniała minister rodziny Elżbieta Rafalska, cytowana przez PAP.

d3ol5bf

Podziel się opinią

Share
d3ol5bf
d3ol5bf