Trwa ładowanie...

14 kilometrów kluczowej ekspresówki. Jest decyzja

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała we wtorek, że wybrała najkorzystniejszą ofertę na realizację 14,4-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12 od granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. To ważny krok w kierunku budowy kluczowej arterii.

14 kilometrów kluczowej ekspresówki. Jest decyzja - zdjęcie ilustracyjne14 kilometrów kluczowej ekspresówki. Jest decyzja - zdjęcie ilustracyjneŹródło: Adobe Stock, GDDKiA, fot: Fotokon
d47oh1y
d47oh1y

GDDKiA wybrała ofertę firmy Budimex, która zadeklarowała, że zaprojektuje i zbuduje odcinek za 452,09 mln zł. W sumie w przetargu wpłynęło osiem ofert - ta Budimeksu była najniższa, najwyższa natomiast została złożona przez firmę Polaqua, która chciała podjąć się zadania za 614,56 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Umowa z Budimeksem zostanie podpisana, jeśli inni uczestnicy przetargu nie wniosą odwołań, a Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wyda pozytywną opinię.

 GDDKiA
Źródło: GDDKiA

Drogowcy dodają we wtorkowym komunikacie, że są też w trakcie weryfikacji ofert złożonych na drugi odcinek S12 zlokalizowany na terenie województwa mazowieckiego, Przysucha – Wieniawa, który ma mieć 14,7 km długości. W jego przypadku zgłosiło się siedmiu oferentów.

d47oh1y

Jak tłumaczy GDDKiA, docelowo droga ekspresowa S12 będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach w układzie 2+2. Zostanie poprowadzona nowym śladem poza istniejącym pasem drogowym drogi krajowej nr 12. Jej budowa ma poprawić przepustowość układu komunikacyjnego i wyeliminować tranzyt z miejscowości, przez które przechodzi obecna DK12.

Ważna trasa do granicy z Ukrainą

Drogowcy wyjaśniają w komunikacie, że S12 to "kluczowe połączenie". "Droga ekspresowa S12 stanie się w przyszłości najkrótszym szlakiem z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a tym samym krajami Unii Europejskiej i Ukrainy" - czytamy.

"Początek drogi będzie się znajdował u zbiegu z autostradą A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec na przejściu granicznym w Dorohusku. Można już korzystać z blisko 94 km S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask, a w realizacji jest 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą" - wylicza GDDKiA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47oh1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47oh1y