Trwa ładowanie...
d4732xz

150 tys. osób pracuje w nowoczesnych usługach dla biznesu

W Polsce ponad 150 tys. osób pracuje w nowoczesnych usługach dla biznesu. Przyrost zatrudnienia w tym sektorze w latach 2008-10 wynosił 15-20 tys. pracowników rocznie.
Share
d4732xz

"Ten sektor jest jednym z największych w polskiej gospodarce. Warto pamiętać, że w nowoczesnych usługach dla biznesu pracuje 150 tys. osób, a np. w przemyśle motoryzacyjnym 158 tys., czyli tylko kilka tysięcy pracowników więcej" - powiedziała w środę podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Shared Services i Outsourcingu Iwona Chojnowska-Haponik z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Zauważyła, że w polskim sektorze nowoczesnych usług dla biznesu działa 659 podmiotów z krajowym lub zagranicznym kapitałem. W jej ocenie, podobnie dzieje się także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

"Największy napływ inwestycji tego sektora nastąpił w czasie globalnego kryzysu gospodarczego. Lata 2008-10 stały się przełomowe dla Polski, Ukrainy, Czech. Wtedy dwa słowa były odmienianie przez wszystkie przypadki; po pierwsze kryzys, a po drugie oszczędności" - zaznaczyła.

d4732xz

Chojnowska-Haponik podkreśliła, że zainteresowanie krajami naszego regionu było wynikiem "głównie wysokiej jakości oferowanych usług".

Prezes fundacji Pro Progressio, opiekuna merytorycznego forum, Wiktor Doktór podkreślił, że "pozycja Europy Środkowo-Wschodniej na globalnej mapie nowoczesnych usług dla biznesu stale się umacnia". "W Polsce w tym sektorze dominują usługi finansowo-księgowe, na Ukrainie są to usługi IT" - zaznaczył.

Uczestniczący w obradach forum zastępca prezydenta Rzeszowa Stanisław Sieńko powiedział, że "miasto dostrzega potencjał tkwiący w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu". Jego zdaniem, obok branży lotniczej i IT może się on stać jednym z wiodących filarów gospodarki miasta.

Obecnie w Rzeszowie działa blisko 30 firm świadczących nowoczesne usługi biznesowe. "Jedną z najnowszych inwestycji jest Międzynarodowe Centrum Usług Wspólnych dla Europy Środkowo-Wschodniej firmy Deloitte. Centrum będzie świadczyło usługi związane z księgowością, obsługą IT, administracją i zarządzaniem ryzykiem dla oddziałów Deloitte z 18 krajów" - zauważył zastępca prezydenta.

Rzeszowskie forum adresowane jest m.in. do firm konsultingowych, audytorskich, środowisk akademickich, przedstawicieli samorządów.

Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa.

d4732xz

Podziel się opinią

Share
d4732xz
d4732xz