Trwa ładowanie...
21-08-2007 13:15

1776 mandatów dla hipermarketów

Inspektorzy pracy nałożyli w tym roku 1776 mandatów o wartości 1,2 mln zł na placówki handlowe. Nie udzielanie należnego odpoczynku, brak ewidencji czasu pracy, nie wypłacanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, to najczęstsze grzechy pracodawców.

1776 mandatów dla hipermarketów
dx5j4um
dx5j4um

Państwowa Inspekcja Pracy ogłosiła wyniki kontroli przeprowadzonych od 1 stycznia do 31 lipca w placówkach handlowych. Inspektorzy przeprowadzili 5,5 tys. kontroli, zarówno w małych sklepach, jak i dużych marketach, w tym 1576 na wniosek pracowników. W efekcie wystawili 1776 mandatów karnych o wartości 1,2 mln zł. Złożyli też 123 wnioski do sądu oraz zawiadomili prokuraturę o popełnieniu przestępstwa w 66 przypadkach.

Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy, twierdzi jednak, że w porównaniu z poprzednimi latami nastąpiła poprawa w przestrzeganiu prawa pracy i bezpieczeństwa. Jej zdaniem, to zasługa wzmożonych i systematycznych kontroli. Bożena Borys-Szopa podkreśla również, że najgorzej jest w placówkach kontrolowanych po raz pierwszy.

Jednak Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy, zauważa, że poprawa warunków pracy następuje skokowo, od kontroli do kontroli. W okresie pomiędzy wizytami inspektorów sklepy wracają do stosowania zasad niezgodnych z wymogami prawa i bezpieczeństwa pracy.

Z danych PIP wynika, że pracodawcy najczęściej: nie udzielają należnego odpoczynku, nie prowadzą ewidencji czasu pracy, nie przestrzegają pięciodniowego tygodnia pracy, nie wypłacają wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i pracę w święta.

dx5j4um

- W jednym ze sklepów w Krakowie pracownica pracowała praktycznie 26 godzin bez przerwy. W innym w karcie pracy figurował wpis, z którego wynikało, że osoba pracowała, mimo że sklep był zamknięty - mówi "Gazecie Prawnej" Roman Giedrojć.

Ponadto PIP podkreśla, że wzrasta systematycznie liczba wypadków w placówkach handlowych. W 2006 roku co dziesiąta osoba, która uległa wypadkowi w pracy, była pracownikiem sektora handlowego. Aż 47 proc. poszkodowanych pracowało krócej niż jeden rok. Z kontroli PIP wynika, że szwankuje organizacja pracy, brakuje zasad składowania towarów, a przede wszystkim pracownicy nie przechodzą szkoleń BHP.

Bożena Borys-Szopa zapewnia, że inspektorzy nadal będą systematycznie kontrolować placówki handlowe, zwłaszcza w okresach zwiększonej sprzedaży, czyli przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Ponadto inspektorzy będą przeprowadzać kilka kontroli w ciągu jednego dnia oraz zastosują niekonwencjonalne metody.

- Sprawdzając logi kasowe, rejestry wyjść i wejść prowadzone przez firmy ochroniarskie oraz wydawania telefonów, zwiększamy wykrywalność łamania przepisów o czasie pracy, a co za tym idzie przypadków niewypłacania należnych świadczeń - tłumaczy "Gazecie Prawnej" Bożena Borys-Szopa.

dx5j4um

Michał Szułczyński z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach poinformował, że nadal prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w stosunku do kierowników sklepów Biedronka i ewentualnie zarządu firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci.
W ciągu ostatniego roku inspektorzy przeprowadzili 739 kontroli w sklepach Biedronki, informuje PAP. Stwierdzono m.in. nieprawidłowe naliczanie czasu pracy, które dotyczyło ponad jednej trzecie zatrudnionych. Ponadto 25 proc. pracowników nie otrzymywało wynagrodzenia za nadgodziny, a nieprawidłowe ustalanie wymiaru czasu pracy dotknęło 22 proc. pracowników. Inspektorzy ustalili także, że w Biedronkach zastawiano towarami drogi ewakuacyjne oraz dopuszczano do pracy bez wstępnych badań lekarskich.

Według Głównego Inspektora Pracy w 57 przypadkach stwierdzono rażące naruszenie przepisów. To przypadki, w których bezpośrednio było zagrożone życie lub zdrowie pracowników. W jednym ze sklepów inspektorzy natknęli się na pracownicę przewożącą wózkiem ręcznym towar ważący 960 kg.

Mimo tych uchybień - według Borys-Szopy - stan praworządności w sklepach tej sieci ulega systematycznej poprawie od II połowy 2005 r.

dx5j4um
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx5j4um