Trwa ładowanie...
d477aue
20-09-2012 09:06

2 400 utrzymane

Nieoczekiwana decyzja Banku Japonii o rozszerzeniu programu skupów aktywów wyznaczyła grunt pod udany początek sesji na parkietach Starego Kontynentu. Na Książęcej, indeks największych spółek rozpoczął dzień od zwyżki o 0,2%, który to rezultat został poprawiony w pierwszej godzinie kwotowań.

d477aue
d477aue

Później, do głosu doszła strona podażowa, co w okolicach południa sprowadziło rynek w okolice poziomu odniesienia. Dwie godziny później wyraźnie rozczarowały dane z rodzimej gospodarki, gdzie odczyt sierpniowej dynamiki produkcji przemysłowej okazał się mocno poniżej oczekiwań rynkowych (+0,5% vs 1,9%), co na rynku znalazło odzwierciedlenie w osiągnięciu dziennych minimów. Z odsieczą dla kupujących przyszły jednak stanowiące clou środowego kalendarium dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Co prawda dane o rozpoczętych budowach w sierpniu okazały się niższe od zakładanych (750 tys. vs 765 tys.) ale pozytywnie prezentowały się te o liczbie pozwoleń na budowę (803 tys. vs. 800 tys.). Argumentów popytowi dostarczył również późniejszy odczyt sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem (4,82 mln vs zakładane 4,56 mln) a wyjście nowojorskich parkietów nad kreskę pozwoliło indeksowi zakończyć dzień na wysokości 2 417 pkt (+0,5%). Spośród komponentów WIG20 udany dzień zaliczyły walory HANDLOWEGO (+3,1%). Po przeciwnej stronie znalazły się akcje KERNELA (-2,5%). Na szerokim rynku pokaźne wzrosty odnotowały walory POLIMEXU (+17%), zyskujące na fali oczekiwań co do krystalizującej się restrukturyzacji spółki.

(fot. BM Banku BPH)
Źródło: (fot. BM Banku BPH)

Indeks WIG ustanowił wczoraj nowe maksima w ramach trwającej zwyżki. Na wykresie świecowym pojawił się biały korpus, który otwiera kupującym drogę do testu kolejnego istotnego oporu, jakim jest poziom 44 612 pkt, usytuowany w trakcie spadków kursu z sierpnia ub. roku. Wzrastający wolumen obrotu w trakcie wczorajszej sesji potwierdza zwyżkę kursu i informuje o poważnych działaniach strony popytowej, która wspierana jest przez wskazania oscylatora trendu: średnioterminowy ADX wskazuje na umacnianie się przewagi strony popytowej nad podażową, a potencjał dla wzrostu tego oscylatora jest jeszcze znaczny. W krótkim okresie rynek jest mocno wykupiony, o czym informuje RSI.

d477aue

Patrząc z kolei na zachowanie RSI względem Composite Index, można dostrzec tworzącą się dywergencję negatywną pomiędzy tymi wskaźnikami. Dywergencja taka często pociąga w dół wskazania RSI (co przy wykupionym rynku zyskuje na znaczeniu), a ten z kolei pociągnąłby za sobą kurs. Jednak obecność dywergencji nie wyjaśnia charakteru potencjalnej korekty. A zatem mogłaby ona być krótka i płaska. Wydaje się zatem, że jak długo kurs indeksu będzie znajdował się powyżej wtorkowych minimów (43 640 pkt), tak długo strona kupująca będzie w bardzo komfortowej sytuacji.

BM Banku BPH

d477aue
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d477aue