Trwa ładowanie...

2 tysiące złotych za wyprawkę. Kogo na to stać?!

Edukacja w Polsce jest darmowa? Tylko na papierze. By nasze dziecko mogło pójść do szkoły, musimy słono zapłacić. Urszula Wójcik (41 l.) z Wrocławia to szczęśliwa mama szóstki dzieci. Ale kiedy zbliża się wrzesień, włos jej się jeży na głowie. Piątka jej pociech idzie do szkoły, a każde potrzebuje wyprawki. Fakt policzył, ile to kosztuje. Nawet 2 tys. zł – tyle musi wydać rodzic na wyprawkę szkolną swojego dziecka.

Share
2 tysiące złotych za wyprawkę. Kogo na to stać?!
Źródło: Thinkstockphotos
d4k1zsu

Edukacja w Polsce jest darmowa? Tylko na papierze. By nasze dziecko mogło pójść do szkoły, musimy słono zapłacić. Urszula Wójcik (41 l.) z Wrocławia to szczęśliwa mama szóstki dzieci. Ale kiedy zbliża się wrzesień, włos jej się jeży na głowie. Piątka jej pociech idzie do szkoły, a każde potrzebuje wyprawki. Fakt policzył, ile to kosztuje. Nawet 2 tys. zł - tyle musi wydać rodzic na wyprawkę szkolną swojego dziecka.

Dzieci potrzebują książek, przyborów szkolnych, ubrań, obuwia. - Jak się to wszystko policzy, to jest to poza możliwościami przeciętnego rodzica - mówi pani Urszula. I ma rację. Najtańsza wyprawka dla dziecka to koszt około tysiąca złotych! Jeśli będziemy chcieli kupić lepsze przybory czy plecak, może nam się z tego zrobić zawrotna kwota 2 tysięcy zł! Najgorzej mają ci rodzice, których pociechy idą do 5 klasy podstawówki lub do 2 klasy liceum. Roczniki te będą się uczyć według nowego programu i nie mogą mieć używanych książek, które potrafią obniżyć koszt wyprawki nawet o 1/3. - Rodzice bardzo narzekają na ceny książek - mówi Magdalena Grabowiecka z księgarni Akme we Wrocławiu. - Nic dziwnego, bo wydawnictwa podniosły ceny o 2–3 zł na każdej pozycji - tłumaczy.
Ceny przyborów szkolnych też przyprawiają rodziców o zawrót głowy. Które dziecko chciałoby mieć brzydki tornister? Popularne plecaki z postaciami z kreskówek kosztują nawet 300 zł. Do tego dochodzą jeszcze piórniki, zeszyty, flamastry, farbki i inne drobiazgi, które są niezbędne uczniowi.

Książki i przybory to jednak nie wszystko. Zanim nasze dziecko wybierze się do szkoły trzeba je jeszcze odpowiednio ubrać. Oprócz standardowego mundurka, stroju na w-f trzeba też kupić ubranie galowe. Zwykła bluzeczka ze spódniczką, do tego spinki, rajstopy i buty – i już mamy 200 zł. - Nic, tylko za głowę się złapać. Nie wiem skąd mam wziąć na to wszystko pieniądze - mówi Urszula Wójcik.

d4k1zsu

Tyle kosztuje szkolna wyprawka:

Podręczniki 300-700 Mundurek, dwa komplety 100 zł
Strój na lekcje WF-u 50 zł
Obuwie z białą podeszwą 50-200 zł
Strój galowy 100 zł
Obuwie do stroju galowego 50-100 zł
Worek na obuwie 15-30 zł
Tornister 70-300 zł
Farbki 16-22 zł
Blok rysunkowy 2 zł
Papier kolorowy 3,20-5 zł
Kredki 6,50 zł
Klej 7 zł
Flamastry 8-11 zł
Korektor 4-6 zł
Piórnik 15-30 zł
Pióro 8-120 zł
Zeszyty 30 zł
Zdjęcie do legitymacji szkolnej 12-20 zł
Komitet rodzicielski 40-60 zł
Ubezpieczenie 40-80 zł

d4k1zsu

Podziel się opinią

Share
d4k1zsu
d4k1zsu