Trwa ładowanie...

20 zł za stronę. Tyle płaci Sejm za stenogramy

Tak dzieje się od 30 lat – taką odpowiedź miała odpowiedzieć "Wyborcza" na pytanie, dlaczego do stenogramów Kancelaria Sejmu zatrudnia osoby na podstawie umowy o dzieło, a nie na etat. Wszystko po ogłoszeniu, które pojawiło się na facebookowej grupie redaktorów i korektorów i które szybko zniknęło. Wcześniej zdążyło jednak wzbudzić niemałe kontrowersje.

Kancelaria poszukiwała dodatkowych osób do przygotowywania zapisów z obrad komisji sejmowych Kancelaria poszukiwała dodatkowych osób do przygotowywania zapisów z obrad komisji sejmowych Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d3gy07w
d3gy07w

"Forma współpracy: umowa o dzieło, stawka: 20 zł brutto/1800 znaków ze spacjami" - można było przeczytać w ogłoszeniu. Innymi słowy to 17 zł na rękę za tzw. stronę znormalizowaną maszynopisu. Kancelaria Sejmu szukała osoby dyspozycyjnej w dniu posiedzeń komisji i podkomisji sejmowych, której zadaniem miało być potem spisanie obrad i zredagowanie tekstu.

"Wyborcza" zauważa, że 20 zł brutto za stronę tekstu, kiedy wcześniej trzeba odsłuchać i spisać nagranie, a potem zredagować materiał, to "bardzo niska stawka". Zastanawia się też, dlaczego Sejm nie zatrudnia takich pracowników na etat.

"Zapisy przebiegu posiedzeń komisji i podkomisji sporządzane są na podstawie umów o dzieło od co najmniej 30 lat" – odpowiedziało "Wyborczej" Centrum Informacyjne Sejmu, dodając, że stawka za stronę jest określona w zarządzeniu Szefa Kancelarii Sejmu.

Pytanie o zatrudnianie redaktorów w Sejmie "Wyborcza" zadała Państwowej Inspekcji Pracy. PIP odpowiedziała jednak, że na podstawie samego ogłoszenia nie jest możliwe ustalenie, jaka umowa powinna być zawarta, potrzebne są szczegóły umów.

d3gy07w

Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Osoba wykonująca dzieło ponosi pełną odpowiedzialność za wynik pracy. Dzieła nie są oskładkowane, ale umowy te od 2021 r. są rejestrowane w ZUS.

Jest praca "od ręki". Chcesz etat? "Pracodawca cię wyśmieje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gy07w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gy07w