Trwa ładowanie...

2020 r. nie będzie łaskawy dla palaczy. Podwyżki cen i problem z zakupem tzw. mentoli

- Byłam w 3 sklepach i nigdzie nie było moich mentolowych papierosów. Po długich poszukiwaniach w końcu je znalazłam i kupiłam 10 paczek na zapas - mówi nam jedna z klientek. Od maja 2020 r. w sklepach nie będzie można kupić "mentoli", ale problem z ich dostępnością pojawia się już dziś.

Share
2020 r. nie będzie łaskawy dla palaczy. Podwyżki cen i problem z zakupem tzw. mentoliŹródło: East News, fot: Marcin Jurkiewicz/East News
dsnggz5

Od 1 stycznia 2020 r. Polacy muszą pogodzić się z podwyżką cen m.in. alkoholu i papierosów. Przez wzrost akcyzy jest drożej o ok. 10 proc. Do tego, ze sprzedaży mają zostać wycofane papierosy mentolowe. Palacze już odczuwają problemy.

Problem z "mentolami"

Pani Kasia, którą spotkaliśmy w jednym ze sklepów, pali tylko papierosy mentolowe. Problemy z ich zakupem zaczęła dostrzegać już przed Nowym Rokiem. - W Sylwestra pojechałam do sklepu, żeby kupić papierosy, ale nie było tych, które palę. Pojechałam do dwóch kolejnych i też ich nie było. Kiedy w końcu je znalazłam, postanowiłam kupić 10 paczek na zapas na wypadek, gdyby się okazało, że znowu będę miała taki problem - komentuje kobieta.

Zgodnie z dyrektywą unijną z 2014 r., od 20 maja 2020 r. w sklepach na terenie Unii Europejskiej nie będzie możliwości zakupu papierosów smakowych i mentolowych. Dlaczego? Trybunał Sprawiedliwości UE jest zdania, że ten rodzaj papierosów nie sprzyja rzuceniu palenia, bo łagodzi ostry zapach dymu tytoniowego. Wycofanie popularnych "mentoli" ma ułatwić pożegnanie się z nałogiem.

Oglądaj także: Rząd zabiera się za akcyzę. Palikot: 85 proc. ceny wódki to akcyza

Choć do całkowitego zniknięcia z sklepów tego rodzaju papierosów zostało ponad 5 miesięcy, to problem z ich dostępnością da się zaobserwować już dziś. Niektórzy właściciele sklepów zdecydowali się nie zamawiać nowego towaru, tylko sprzedać to, co zostało im w magazynach. Inni natomiast mają problem z dostawami.

dsnggz5

Jeden z klientów warszawskiego saloniku prasowego sam pali zwykłe papierosy, ale był świadkiem sytuacji, gdy inna osoba wykupiła ostatnią paczkę "mentoli". - Stojąc w kolejce, zaobserwowałem, że półki z papierosami mentolowymi praktycznie świeciły pustkami. Osoba, która była przy kasie, nie mogła dostać tych, które pali na co dzień, więc kupiła ostatnią paczkę papierosów innej firmy. Sprzedawczyni poinformowała go, że już teraz ma problemy z zaopatrzeniem i obawia się, że mentolowych papierosów już nie dostanie, bo są powoli wycofywane - mówi pan Konrad.

Sama wybrałam się do kilku sklepów, aby sprawdzić, jak wygląda sytuacja z papierosami mentolowymi. W żadnym z trzech odwiedzonych punktów nie było produktu tej konkretnej marki, o którym wspominała pani Kasia. "Mentole" od innych producentów były jeszcze dostępne, ale też nie wszystkie i nie wszędzie. W jednym ze sklepów sprzedawca poinformował mnie, że już teraz zauważa braki w dostawach.

Problem dotknął też już sklepy internetowe.

skleptytoniowy.pl
Źródło: skleptytoniowy.pl

Ceny w górę

Nałogowi palacze nie mają lekko. Nie dość, że coraz trudniej im dostać w sklepie "mentole", to jeszcze muszą mierzyć się z podwyżką cen papierosów. Od 1 stycznia stawka akcyzy na ten produkt wzrosła, co oznacza, że paczka papierosów jest droższa średnio o ponad 1 zł.

Szacuje się, że dzięki tym zmianom budżet państwa zyska w tym roku około 1,7 mld zł.

Nadszedł trudny okres dla palaczy. Czas pokaże, czy wprowadzone zmiany rzeczywiście zachęcą ich do zerwania z nałogiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dsnggz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsnggz5
dsnggz5