Trwa ładowanie...
d16cnao
wypowiedzenie
11-05-2009 09:41

270 pracowników ZNTK w Łapach otrzymało wypowiedzenia

270 pracowników Zakładów Naprawczych
Taboru Kolejowego (ZNTK) w Łapach otrzymało wypowiedzenia w
ramach zwolnień grupowych

d16cnao
d16cnao

270 pracowników Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) w Łapach otrzymało wypowiedzenia w ramach zwolnień grupowych - poinformował PAP prezes firmy Jacek Łupiński. Wypowiedzenia te były wręczane w ciągu ostatniego miesiąca.

W piątek minął termin, w którym firma miała je wręczać. W marcu zarząd firmy zgłosił do urzędu pracy formalny zamiar zwolnienia 400 pracowników w ramach zwolnień grupowych w związku z trudną sytuacją firmy, wynikającą z braku zamówień na remonty wagonów ze strony PKP Cargo - dotychczasowego głównego zleceniodawcy.

Jak powiedział PAP Łupiński, 270 wypowiedzeń "udało się skutecznie wręczyć". Zapowiedział, że zwolnienia w firmie będą prowadzone nadal, ale w trybie indywidualnym, nie grupowym. Łącznie pracę straci 400 osób lub - jak powiedział - "nawet więcej", bo firma nie ma dużych zleceń i nie może zatrudniać dużej liczby pracowników.

Przed zwolnieniami firma zatrudniała 750 osób. Zakłady wykonują naprawy kilku wagonów miesięcznie na zlecenia czterech prywatnych zleceniodawców - poinformował Łupiński.

Jaki będzie dalszy los firmy zdecyduje zwołane przez zarząd na 1 czerwca nadzwyczajne walne zgromadzenie, które - jak podają ZNTK Łapy na swojej stronie internetowej - ma podjąć uchwały na temat dalszego istnienia spółki". Firma poinformowała o tym Komisję Nadzoru Finansowego.

d16cnao

Według wicedyrektor Krystyny Tomczak z filii w Łapach Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, do tej pory dwie osoby, które są zwalniane z ZNTK (są w okresie wypowiedzenia), zarejestrowały się w urzędzie pracy. Będą korzystały ze szkoleń, by zdobyć nowe kwalifikacje.

Władze Łap chcą podejmować działania na rzecz ożywiania przedsiębiorczości w związku z trudną sytuacją na rynku pracy. Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Łapach Anna Rutkowska, w porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Pracy przygotowywany jest wniosek do programu Kapitał Ludzki, by pomóc pozyskać pieniądze na działalność gospodarczą chętnym osobom (do 40 tys. zł na jedną osobę).

Mogą z tego skorzystać osoby zwalniane z ZNTK jak i te, które straciły pracę wskutek zamknięcia w 2008 roku Cukrowni Łapy, należącej do koncernu Polski Cukier, ale również inni bezrobotni, którzy byliby zainteresowani szkoleniami i rozpoczęciem działalności gospodarczej.

W najbliższych dniach na terenie ZNTK odbędzie się giełda pracy. Jeden z producentów okien z Laskowca (Mazowieckie) chciałby zatrudnić część zwalnianych z ZNTK.

d16cnao

ZNTK SA w Łapach to spółka giełdowa; większość akcji należy do byłego prezesa firmy Ryszarda Ekierta i zależnej od niego spółki. Ryszard Ekiert przeszedł na emeryturę i został w Radzie Nadzorczej firmy. ZNTK Łapy - firma mająca blisko 150 lat - to największy pracodawca w liczących 25 tys. mieszkańców Łapach.

W kwietniu w Łapach 1,3 tys. osób było bez pracy; urząd pracy ocenia tę sytuacją jako "trudną".

d16cnao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16cnao