Trwa ładowanie...

300 plus – wniosek, jak wypełnić?

Rządowy program "Dobry Start" to szansa na zdobycie jednorazowego dofinansowania do wyprawki szkolnej dziecka. Świadczenie wynosi 300 zł na każde dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej. W celu otrzymania środków na zakupy szkolne należy najpóźniej do 30 listopada złożyć wniosek online lub w formie tradycyjnej.

300 plus – wniosek, jak wypełnić?Źródło: East News, fot: Piotr Hukalo/Eastnews
dbquj87
dbquj87

Wniosek o 300 plus – najważniejsze informacje

Ruszył program "Dobry Start" Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który ma wspierać finansowo rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Jednorazowe* świadczenie w wysokości 300 zł* na ucznia obejmuje chodzące do szkoły dzieci do 20. roku życia, a także dzieci niepełnosprawne do 24. roku życia. Świadczenie nie obejmuje dzieci chodzących do zerówek i przedszkoli. We wniosku o 300 plus rodzice lub opiekunowie prawni muszą jasno zadeklarować, do jakich placówek w danym roku szkolnym mają uczęszczać dzieci.

Podstawowy wymóg do otrzymania świadczenia to złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku do 30 listopada. Formularz przekażemy odpowiedniej jednostce organizacyjnej online lub w formie papierowej (osobiście lub pocztą). Wnioski internetowe o 300 plus można wysyłać od 1 lipca, natomiast wnioski papierowe są przyjmowane przez właściwe organy od 1 sierpnia.

Jak wypełnić wniosek o 300 plus?

W wersji papierowej wniosek o dołączenie do programu "Dobry Start" ma 9 stron i pozwala na wpisanie w nim danych maksymalnie pięciorga dzieci – jeśli w rodzinie jest ich mniej, nadprogramowe pola pozostawiamy puste. Jeżeli w rodzinie jest więcej dzieci niż przewiduje formularz, należy dodatkowo wypełnić załącznik SDS-1Z. Niezależnie od tego, czy wniosek o 300 plus zostanie złożony online, czy tradycyjnie, należy zamieścić w nim następujące dane:

  • nazwę organu, który zajmie się rozpatrzeniem wniosku o świadczenie, a także jego adres;
  • dane wnioskodawcy, a więc rodzica lub opiekuna prawnego, w tym PESEL, stan cywilny i miejsce zamieszkania;
  • dane dziecka lub dzieci, w tym data urodzenia, obywatelstwo, PESEL lub (gdy nie nadano nr PESEL) seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
  • przy każdym dziecku opiekun lub rodzic wypełnia oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły, podaje też rodzaj szkoły i jej adres – należy pamiętać, że świadczenie 300 plus obejmuje dzieci uczęszczające do szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjów, szkół ponadpodstawowych (nie licząc szkół dla dorosłych i szkół policealnych), szkół artystycznych (o ile jest w nich realizowany obowiązek szkolny), a także specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, wychowawczych, rewalidacyjno-wychowawczych i ośrodków socjoterapii;
  • numer rachunku bankowego, na który ma zostać przelana kwota świadczenia;
  • jeżeli do wniosku dołączamy dodatkowe dokumenty lub załączniki, we wniosku umieszczamy odpowiednią informację na ten temat.
dbquj87

Podane wyżej informacje będą potrzebne również przy składaniu wniosku o 300 plus online. Dostęp do internetowego formularza uzyskamy przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, należy jedynie zarejestrować się przez Profil Zaufany lub skorzystać z bankowości elektrycznej. Tradycyjny wniosek o 300 plus w wersji papierowej można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny.

Gdzie złożyć wniosek o 300 plus?

Jednostka organizacyjna, która przyjmie wniosek o przyjęcie do programu "Dobry Start" i otrzymanie świadczenia 300 plus, jest zależna od miejsca zamieszkania petenta. Odpowiedzialną placówką może być urząd miasta, urząd gminy, urząd dzielnicy, powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek pomocy społecznej. Te same instytucje zajmują się również świadczeniami w ramach programu 500+.

dbquj87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbquj87