Trwa ładowanie...

300+ płynie do rodzin. Oto ile dzieci już dostało

Pieniądze na wyprawkę szkolną od połowy lipca trafiają na konta Polaków. 300 złotych wsparcia dostały już niemal trzy miliony uczniów. Jak przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, żeby dostać świadczenie, trzeba złożyć wniosek. Najlepiej zrobić to do końca sierpnia, wtedy mamy gwarancję, że pieniądze trafią do nas najpóźniej do końca września.

300+ płynie do rodzin. Świadczenie dostały już niemal trzy miliony dzieci 300+ płynie do rodzin. Świadczenie dostały już niemal trzy miliony dzieci Źródło: Pixabay
dqlkn50
dqlkn50

Wypłaty 300+ ruszyły 18 lipca. W pierwszej transzy pieniądze z programu "Dobry start" trafiły do 112 tysięcy dzieci. Od tego czasu te liczby mocno się zmieniły. W środę resort rodziny poinformował, że wypłaconych zostało już 827 milionów złotych dla 2,76 miliona uczniów.

300+. Złóż wniosek najlepiej do końca sierpnia

Oznacza to, że pieniądze trafiły już do ponad połowy uprawnionych. Z szacunków MRiPS wynika bowiem, że w tym roku świadczeniem Dobry start objętych będzie 4,4 mln uczniów. W sumie rząd szacuje, że w latach 2018-2022 przeznaczy na wypłaty "300+" około 6,65 mld zł.

O pieniądze na wyprawkę szkolną trzeba złożyć wniosek. Od dwóch lat za obsługę programu odpowiada ZUS. Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 r. wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia. Minister rodziny Marlena Maląg przypomina, że ci, którzy zrobią to w lipcu lub w sierpniu, dostaną pieniądze nie później niż do 30 września.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pętla na szyi Polaków. "Biorą pożyczkę, by spłacić pożyczkę. Często droższą od poprzedniej"

Wnioskować o świadczenie mogą matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Pieniądze przysługują na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Z kolei na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez nie 24. roku życia. Dodatek nie przysługuje na dzieci chodzące do przedszkola ani na studentów.

dqlkn50

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów trafi wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS. Zostaniemy o tym poinformowani sms-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

Nie tylko 300+

W najbliższym czasie rząd przekaże pieniądze nie tylko na najmłodszych. Od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. seniorom będą wypłacane tak zwane czternaste emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqlkn50
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqlkn50