Trwa ładowanie...

300 zł za szczepienie od prezydenta Andrzeja Dudy. Oszuści wkradają się na konta

W internecie pojawił się portal, który ma przypominać serwis przygotowany przez rząd. Oszuści przekonują, że za zaszczepienie można dostać 300 zł od prezydenta Andrzeja Dudy. W rzeczywistości chodzi tylko o wykradnięcie danych logowania do kont bankowych, które później są czyszczone z oszczędności.

Share
KNF ostrzega przed oszustami KNF ostrzega przed oszustami Źródło: Adobe Stock | Twitter, fot: shintartanya | @CSIRT_KNF
drf06v0

Temat szczepień stał się pretekstem do wymyślania nowych sposobów na wyciąganie od klientów banków danych do kont. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ostrzega, że oszuści mogą czyścić konta z pieniędzy.

"Ostrzegamy przed fałszywą stroną, na której oszuści oferują zwrot 300 zł za szczepienie. Jeżeli wprowadzicie tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków. Nie dajcie się nabrać!" - ostrzega CSIRT KNF.

CSIRT KNF to specjalny zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego polskiego sektora finansowego. W mediach społecznościowych zamieścił przykładowe zdjęcia. Pokazują fałszywą stronę internetową, z której niczego nieświadomi ludzie są kierowani do miejsc łudząco podobnych do stron, z których klienci logują się swoje konta bankowe.

drf06v0

Niebezpieczna strona internetowa ma w nazwie m.in. "gov.pl", co ma uśpić czujność. Takie skróty wykorzystywane są bowiem w rzeczywistych portalach urzędów państwowych czy ministerstw.

Money. To się liczy

Oszuści przekonują, że na podane im konto bankowe przeleją 300 zł. Wystarczy tylko się zaszczepić. Próbują w ten sposób podszyć się pod nieistniejący w rzeczywistości program "Wsparcie", którzy rzekomo miałby firmować prezydent Andrzej Duda.

drf06v0

Seria oszustw "na szczepienia"

To nie pierwszy tego typu pomysł. Wcześniej w podobny sposób oszuści próbowali wyciągnąć dane do kont bankowych metodą na "500 złotych za wypełnienie ankiety o szczepieniach".

Innym razem, gdy opinia publiczna żyła informacjami na temat możliwych działań niepożądanych szczepionek, oszuści podszywali się pod fundusz, który wypłaca z tego tytułu odszkodowania. Wystarczył tylko przejść autoryzację, podając dane do bankowości elektronicznej.

drf06v0

KNF w każdym przypadku podkreśla, że tego typu komunikaty trzeba traktować z dużą ostrożnością. Dane logowania do konta bankowego powinno się podawać tylko na odpowiednich do tego stronach internetowych banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drf06v0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drf06v0
drf06v0