Trwa ładowanie...

Oszustwo "na kupującego". KNF ostrzega przed przekrętami na Facebooku

Oszuści przenieśli się na Facebook Marketplace. Polują na sprzedających, których mamią szybkim przelewem pieniędzy za zamówiony towar. Pod podesłanym przez nich linkiem jednak czai się fałszywa strona, która doprowadzi do utraty pieniędzy.

Oszustwo "na kupującego". Przestępcy przenieśli się z OLX na Facebooka (zdj. ilustracyjne) Oszustwo "na kupującego". Przestępcy przenieśli się z OLX na Facebooka (zdj. ilustracyjne) Źródło: Adobe Stock, fot: Thaspol
d1ydfr1
d1ydfr1

Oszuści czyhają na nieświadome osoby, które próbują sprzedać swoje przedmioty za pośrednictwem platformy Facebook Marketplace - pisze portal Wyborcza.biz. Schemat działania jest podobny.

Przestępca kontaktuje się ze sprzedawcą w wiadomości prywatnej, by ustalić cenę, rodzaj przesyłki i formę rozliczenia. Zdarza się, że negocjują cenę. Ma to wyłącznie potwierdzić ich wiarygodność i chęć zakupu oferowanego przedmiotu.

Po niedługim czasie sprzedawca otrzymuje ofertę o awarii systemu, czy też dodatkowych formalnościach, które trzeba spełnić, by wyszedł przelew. "Kupujący" wysyła mu link. Po wejściu w niego - jak zapewnia oszust - otrzymamy pieniądze.

Ukradną ci pieniądze, a bank nie pomoże. "To jest pańska wina"

Link jednak przekierowuje do fałszywej strony, która ma przypominać znane nam firmy np. kurierskie. To forma ataku phishingowego, dzięki której mamy uwierzyć, że transakcja odbywa się naprawdę.

d1ydfr1

Po wejściu w baner "odbierz środki" wyświetli się lista banków wraz z fałszywymi systemami logowania. Oszust tylko czeka na to, byśmy podali nasze loginy, lub też numer konta oraz kod CVV.

Jak przestrzega KNF, to ta sama forma oszustwa, z którą od jakiegoś czasu borykają się użytkownicy OLX. O tym, jak o mały włos została oszukana nasza czytelniczka, pisaliśmy przed kilkunastoma dniami.

Jak zatem uniknąć wyłudzenia? Przede wszystkim nie klikajmy w podejrzane linki. Warto też sprawdzić domenę. Na poniższym przykładzie, na który powołuje się KNF, strona, gdzie mamy odebrać nasze pieniądze, ma domenę "inpost-order.pl". Prawdziwą domeną firmy kurierskiej jest natomiast "inpost.pl".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ydfr1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ydfr1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj