Trwa ładowanie...

SMS o dopłacie do przesyłki. Poczta Polska ostrzega: to oszustwo

Poczta Polska ostrzega przed nowym rodzajem oszustwa. Klienci dostają wiadomości SMS z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki lub są proszeni o podanie adresu pod pretekstem oczekującej na nich przesyłki.

Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Źródło: Adobe Stock, fot: ©terovesalainen - stock.adobe.com
d257nry
d257nry

W piątkowym komunikacie Poczta Polska poinformowała, że w ostatnich dniach powtarzają się ataki na klientów w SMS-ach. Przestępstwo polega na wysyłaniu wiadomości, w której jest link do sfałszowanej strony internetowej.

Nowe oszustwo. Uwaga na wiadomości SMS

Sprawcy podszywają się pod Pocztę, wysyłając SMS-y do potencjalnych klientów, w których są oni informowani, że konieczne jest dokonanie dopłaty do przesyłki, na którą czekają. Załączony do wiadomości link przenosi do sfałszowanej strony internetowej, udającej witrynę Poczty.

W innym wariancie przekrętu oszuści telefonują do klientów Poczty, by zdobyć ich adres, również pod pretekstem oczekującej do doręczenia przesyłki.

Szukają danych adresowych, informacji o wartościowych przedmiotach — tłumaczy spółka.

I dodaje, że przekazanie oszustom danych, na podstawie których mogą doprowadzić do kradzieży środków z konta, może być bardziej dotkliwa niż utrata niewielkiej żądanej sumy pieniędzy.

Oszuści wyłudzają dane, oszukani zostają z kredytem. Jak się chronić?

Poczta Polska apeluje do klientów

Spółka apeluje do klientów o czujność. Podkreśla, że nie stosuje takich praktyk jak wysłanie wiadomości z żądaniem dopłaty do przesyłki (szczególnie w innej walucie niż złoty). Taka wiadomość najprawdopodobniej jest fałszywa — tłumaczy Poczta.

d257nry

Przypomina, że nie powinno się podawać danych osobistych oraz przekazywać żadnych pieniędzy po kontakcie z nieznajomymi. Nie należy klikać także w linki załączone do SMS-ów niewiadomego pochodzenia. Podobnie należy zachować się w przypadku e-maili, które używane były do podobnych przestępstw w przeszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d257nry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d257nry