Trwa ładowanie...

500+ dla niepełnosprawnych. Reaguje rzecznik pacjentów: "nie płaćcie lekarzom"

Rzecznik Praw Pacjenta reaguje na skandal z lekarzami. Część z nich żądała od pacjentów pieniędzy za wydanie zaświadczenia o niesamodzielności, które jest konieczne do przyznania 500+. Rzecznik mówi jasno: "zaświadczenie należy się za darmo".

Share
500+ dla niepełnosprawnych. Reaguje rzecznik pacjentów: "nie płaćcie lekarzom"
Źródło: East News
d14i4nh

Niektóre przychodnie domagają się zapłaty za wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia. Druk OL-9 to dokument, który cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Wydaje się go osobom, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Na jego podstawie mogą ubiegać się o świadczenie 500+ dla osób z niepełnosprawnościami.

W kilku miastach w Polsce pacjenci muszą jednak płacić za to zaświadczenie. Lekarze za papier liczą sobie od 50 do nawet 200 zł. Na ten skandal odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta. Apeluje do niepełnosprawnych, by nie płacili lekarzom za wydanie takiego zaświadczenia. Co więcej, taki proceder nazywa bezprawiem.

d14i4nh

- Za zaświadczenie o stanie zdrowia pacjent nie powinien ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Przysługuje ono pacjentowi w ramach ubezpieczenia - mówi "Faktowi" Bartłomiej Chmielowiec.

Co, jeśli przychodnia uparcie każe sobie płacić za wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia? Można złożyć wniosek do ZUS o 500+ bez tego dokumentu. Jednak wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać, wczytując się w wymagania stawiane przez ZUS na oficjalnych stronach internetowych Zakładu czy też poprzez specjalne infolinie.

Obejrzyj: 500+ dla nauczycieli, nie każdy dostał. "Najpierw najbiedniejsi"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14i4nh

Podziel się opinią

Share
d14i4nh
d14i4nh