Trwa ładowanie...

500 euro miesięcznie na uchodźcę. Lewica apeluje o większe wsparcie Unii

"Polska powinna dostać zwrot kosztów, za to, co organizuje i jak pomaga Ukraińcom: 500 euro na jedną osobę" - przekonuje współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. "To powinna być pomoc państwa, która powinna być skierowana do samorządów i poprzez samorządy, te środki powinny być wykorzystane i użyte na pomoc Ukraińcom" - tłumaczy.

500 euro miesięcznie na uchodźcę. Lewica apeluje o większe wsparcie Unii 500 euro miesięcznie na uchodźcę. Lewica apeluje o większe wsparcie Unii Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d1sfd9x

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie liderzy Lewicy Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg zaproponowali rozwiązania dotyczące wsparcia, które powinna zaoferować Polsce wspólnota europejska w czasie kryzysu uchodźczego związanego z agresją rosyjską na Ukrainę.

Potrzebne większe wsparcie dla uchodźców

Czarzasty poinformował, że na 500 euro składałaby się: subwencja oświatowa w wysokości 500 zł, dodatek mieszkaniowy - 1200 zł, minimalna składka zdrowotna - 270 zł i inne świadczenia - ok. 400 zł. Według polityka jeżeli państwo polskie dostanie z Unii 500 euro na uchodźcę, to przy milionie uchodźców będzie to 6 mld zł rocznie, a przy dwóch milionach, jak jest obecnie, będzie to 12 mld zł. "Uważamy, że powinniśmy zażądać od UE, w związku z tym, że Polska jest krajem, w którym zostaje najwięcej uchodźców, 500 euro miesięcznie na uchodźcę" - mówił wicemarszałek Sejmu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska chce zrezygnować z rosyjskiej ropy. "Będziemy płacić 15 zł za litr paliwa"

Współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł Robert Biedroń zaproponował wprowadzenie "europejskiego mechanizmu gościnności". "Europejski mechanizm gościnności będzie miał za zadanie stworzenie takiego funduszu wspólnotowego, europejskiego, który pozwoli na to, żeby osoby uciekające z Ukrainy, uchodźcy i uchodźczynie mogły zamieszkać, pracować i podróżować do miejsca wybranego pobytu bezpłatnie, ze wsparciem krajów członkowskich i całej wspólnoty" - podkreślił. Jak dodał, będzie to mechanizm, który solidarnie podzieli się kosztami obecności uchodźców z Ukrainy wśród wszystkich krajów członkowskich Unii, a nie tylko Polski czy krajów graniczących z Ukrainą".

d1sfd9x

W ocenie europosła rozwiązanie to pozwoli rozładować sytuację w krajach, które z Ukrainą graniczą, a w których mamy do czynienia z napływem uchodźców.

Europa musi działać wspólnie

Lider Razem Adrian Zandberg podkreślił rolę sankcji wobec Rosji, które - jak mówił - powinny być konsekwentne i dużo ostrzejsze niż obecnie. "Wszyscy wiemy, że są środowiska biznesowe w wielu krajach europejskich, które próbują ten system sankcji rozmontować, próbują uczynić go dziurawym" - stwierdził.

"Wiemy też, że w naszym regionie jest wiele krajów, które są uzależnione od importu paliw kopalnych od Rosji" - mówił Zandberg. Jak zaznaczył, "te kraje boją się, że wprowadzenie ostrzejszych sankcji to będzie dla nich ciężar nie do udźwignięcia". "Ten ciężar musimy, jako Unia Europejska, ponieść solidarnie" - dodał.

Zandberg dodał, że Lewica chce zaostrzenia sankcji, aby odciąć Rosję od dochodów z eksportu ropy czy gazu. "Ale żeby to było możliwe, musimy stworzyć europejski system dopłat dla tych krajów, które ucierpią najmocniej w wyniku wprowadzenia tych sankcji. Tylko wtedy możemy liczyć na to, że uda się w UE zbudować wokół tego porozumienie. Tylko wtedy możemy działać wspólnie i skutecznie" - mówił polityk.

Rosyjski gaz w Europie - mapa PAP
Źródło: PAP

Dodał też, że UE rozpoczęła swoją historię jako Europejska Wspólnota Węgla i Stali, a po drodze stworzyła mechanizm dopłat do rolnictwa, bo ważną rzeczą było zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego, a także stworzyła Europejski Fundusz Odbudowy, aby łatwiej było stanąć na nogi po pandemii. "Dziś jest czas na to, żeby ta europejska solidarność wyraziła się nie tylko w słowach, ale w czynach, w systemowych dopłatach do energetyki dla krajów, które są dzisiaj najbardziej uzależnione od importu paliw kopalnych z Rosji" - podkreślił.

d1sfd9x

"Potrzebujemy zmiany myślenia o zaopatrywaniu się naszego kontynentu w energię, potrzebujemy europejskiej unii gazowej, potrzebujemy centralnego, koordynowanego na skalę całej Unii Europejskiej systemu zakupu i dystrybucji, bo nie może być tak, że bogatsi będą podkupować biedniejszych, nie może być tak, że silniejsi będą podkupować słabszych" - dodał Zandberg. Wskazał, że bez tego nie będzie solidarności europejskiej i nie można będzie przeciwstawić się agresorom.

Unia chce uniezależnić się od Rosji

Komisja Europejska zaprezentowała w pierwszej połowie marca plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby "na długo przed 2030 rokiem" wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji, a już w 2022 r. chce zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu o dwie trzecie. Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii.

- Jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych. Musimy zapewnić niezawodne, bezpieczne i przystępne cenowo dostawy energii dla europejskich konsumentów. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi wiemy, jak to osiągnąć. Ale musimy działać szybciej – poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

W Polsce zapotrzebowanie na gaz to około 20 mld metrów sześciennych rocznie. Z Rosji płynie do nas około połowa tego surowca, ale to się wkrótce zmieni. Z końcem tego roku wygasa długoterminowy kontrakt na dostawy gazociągiem jamalskim, a PGNiG nie zamierza podpisywać nowego.

d1sfd9x

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekonuje, że z dnia na dzień Polska jest w stanie zrezygnować z dostaw surowców energetycznych z Rosji. - Mamy duże zapasy, jeśli chodzi o paliwa, gaz i węgiel. Być może wymagałoby to chwilowych drobnych ograniczeń, ale nieodczuwalnych z perspektywy zwykłego obywatela - zapewnia.

W wyniku rozpętanej 24 lutego przez Rosję wojny w Ukrainie zginęły tysiące cywilów, a z kraju uciekły już ponad 3 miliony uchodźców, z czego 2 miliony trafiły do Polski. Polski rząd chce dawać 40 zł dziennie osobom, które przyjęły uchodźców pod swój dach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1sfd9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1sfd9x