Skąd Polska będzie brała gaz? Pełnomocnik rządu mówi, jak zastąpić dostawy z Rosji
W 2023 roku nie będzie już obowiązywał długoterminowy kontrakt na dostawy błękitnego paliwa z Gazpromem. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, tłumaczy, że Polska będzie kupowała gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych, a wkrótce ruszy też nowy rurociąg, za pomocą którego surowiec do Polski dostarczą Norwegowie.
Pojemność magazynów gazu w Polsce to ponad 3 mld m sześc. - Te kontrakty na dostawy skroplonego gazu LNG (z USA - przyp. red.) w tej chwili wydają się ze wszech miar korzystne. I one są i będą w najbliższych latach elementem dającym Polsce bezpieczeństwo dostaw tego surowca. Podobnie jak Baltic Pipe, gazociąg z Norwegii, który w tym roku będzie gotowy - mówił w poniedziałek Piotr Naimski w Telewizji Republika.
Gaz z Rosji nie będzie potrzebny?
Dodał też, że kryzys energetyczny, jaki panuje w Europie, a który w dużej mierze wynika z niewystarczających dostaw z Rosji, spowodował, że obłożenie w zachodnich gazoportach jest większe niż kilka miesięcy temu. Odbiorcy szukają bowiem dostaw np. z USA i Kataru. - Wydaje się, że w Europie można zastąpić dostawy z Rosji właśnie dostawami z innych kierunków - ocenił.
Na początku lutego prezes PGNiG Paweł Majewski potwierdził, że jego firma nie planuje zawierania długoterminowego kontraktu z Gazpromem. Kontrakt jamalski został podpisany w 1996 r. i od tego czasu był kilkukrotnie zmieniany i aneksowany. Przewiduje on dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie (to około połowa naszego rocznego zapotrzebowania). Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego gazu rocznie.
Podwyżki cen prądu. "Od 30 lat dopłacamy do spółek węglowych"
W listopadzie 2019 r. PGNiG poinformowało, że przekazało Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 r.
Polska wchodzi w atom
Piotr Naimski mówił też w poniedziałek, że bezpieczeństwo energetyczne to jeden z kamieni węgielnych bezpieczeństwa jako takiego, stąd polskie wysiłki do zabezpieczenia dostaw gazu z różnych źródeł i z różnych kierunków.
- Stąd też zainteresowanie energetyką nuklearną, która jest czysta, a więc odpowiada transformacji energetycznej zgodnie z polityką klimatyczną UE, ale jest to również energia, która jest możliwa do dostarczenia niezależnie od perturbacji np. w łańcuchach dostaw - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że paliwo uranowe do reaktorów jest dostępne w wielu miejscach na świecie, możliwe jest również stworzenie odpowiedniego zapasu.
Przypomnijmy, w poniedziałek KGHM i amerykańska NuScale Power podpisały umowę, zgodnie z którą wybudują w Polsce małe reaktory jądrowe. Chodzi o cztery reaktory modularne typu SMR. Każdy z nich będzie miał moc 77 MWe, a zasilą zakłady produkcyjne należące do KGHM i zagwarantują im w ten sposób stabilne źródło energii.