Trwa ładowanie...

500 plus dla małżeństw? "Medal to za mało". Obywatele napisali do posłów

500 plus dla małżeństw z długim stażem – taka propozycja znalazła się w petycji obywateli, którą we wtorek ma się zająć rząd. Dodatkowe pieniądze miałyby otrzymywać pary z 40-, 50- i 60-letnim stażem małżeńskim.

Kilka miesięcy temu do Sejmu wpłynęła petycja od obywateli, którzy chcą, by małżeństwa z długim stażem otrzymywały świadczenia 500 plus Kilka miesięcy temu do Sejmu wpłynęła petycja od obywateli, którzy chcą, by małżeństwa z długim stażem otrzymywały świadczenia 500 plus Źródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d4ae131
d4ae131

O sprawie pisze dziennik "Fakt". Kilka miesięcy temu do Sejmu wpłynęła petycja od obywateli, którzy nie chcą podawać swoich danych do publicznej wiadomości. Piszą oni tak:

"Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich" – czytamy w petycji do posłów, do której dotarł "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej kosztowne rozwody. Mel Gibson stracił fortunę

Proponują, by parom z co najmniej 40-letnim stażem przyznawać 500 zł comiesięcznej pomocy. Zdaniem pomysłodawców koszty życia wiążą się z ogromnymi wydatkami, a "emerytury w Polsce nie są wysokie".

d4ae131

W piśmie do posłów zwracają uwagę na to, że obecnie "długoletnie małżeństwa nie są w modzie". "Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty" – uważają.

Rafalska: może lepszym rozwiązaniem byłoby jednorazowe świadczenie?

Dziennik spytał o obywatelski pomysł Elżbietę Rafalską, byłą minister rodziny, która odpowiadała za wprowadzenie programu 500 plus na dziecko.

- To piękna inicjatywa – mówi w rozmowie z "Faktem". - Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej. Może lepszym rozwiązaniem byłoby jednorazowe świadczenie? – zastanawia się była minister. Jej zdaniem byłoby to uhonorowanie trwałości małżeństwa.

"Fakt" przytacza najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w 2020 r. rozpadło się 51 tys. małżeństw (zawarto 145 tys. małżeństw – najmniej od 30 lat).

d4ae131

Z danych uzyskanych z Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że najwięcej osób rozwiedzionych jest w woj. dolnośląskim i lubuskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ae131
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ae131