Trwa ładowanie...

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w programie. Wniosek złożysz już od lipca

Ustawa o "500 plus" została znowelizowana. Program obejmie m.in. wypłatę środków także na pierwsze dziecko, nie jak do tej pory jedynie na drugie i kolejne. Zmiany wprowadzone zostaną 1 lipca br.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w programie. Wniosek złożysz już od lipcaŹródło: PAP
d388wfn
d388wfn

W połowie maja prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - tzw. 500 plus. Świadczenie zostanie rozszerzone i pieniądze będą wypłacane również na pierwsze dziecko, nie jak do tej pory dopiero na drugie i kolejne.

Według szacunków resortu pracy skorzysta z niego po zmianach niemal 7 mln dzieci. - Jeśli na koniec prezydentury będę mógł usłyszeć od polskiej rodziny, że żyje im się bezpieczniej, lepiej, żyje wygodnie, to uznam, że główny cel, który sobie postawiłem został osiągnięty. Dziękuję, że mogłem tę ustawę dziś podpisać - mówił Andrzej Duda po podpisaniu ustawy.

Koszt objęcia programem "500 plus" każdego dziecka to 17 mld złotych. - Już widzimy, że to są pieniądze, które będą w obrocie, w obiegu. To być może będą lepsze wakacje, większe wydatki edukacyjne - podkreślała z kolei ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Zobacz: "500 plus". Na rozszerzeniu programu skorzysta 10 proc. najbogatszych

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany we wnioskowaniu

Po nowelizacji w programie "500 plus" zmianie ulegnie wnioskowanie. Obecnie wniosek rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

d388wfn

Jak zapowiada resort rodziny zmiany w programie "500 plus" ograniczą także biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie m.in. drogą mailową.

- Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wnioski o świadczenie "500 plus" będą przyjmowane od 1 lipca - drogą elektroniczną, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d388wfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d388wfn