Trwa ładowanie...

500+. Ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy

Wszyscy, którzy pobierają 500+, muszą złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy na kolejny rok. Można to robić od wtorku 1 lutego - przypomniała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Kto złoży wniosek do końca kwietnia, może liczyć na nieprzerwany strumień wypłat. Spóźnialscy mogą natomiast stracić.

500+. Ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy 500+. Ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d286xjw
d286xjw

Od nowego roku obsługę programu "Rodzina 500 plus" prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski można przesyłać tylko drogą elektroniczną. Te złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Dlatego osoby, które złożyły wnioski w zeszłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS o jego ponowne przyznanie za ten okres.

500+. Rusza nabór wniosków

Szefowa MRiPS na wspólnej konferencji prasowej z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską przypomniała, że od wtorku ZUS przyjmuje wnioski na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Marlena Maląg podliczyła, że od początku funkcjonowania programu do rodzin trafiło ponad 176 mld zł. Minister już wcześniej podkreślała, że wnioski muszą złożyć wszyscy uprawnieni.

Jak dodała prof. Uścińska, ZUS przygotowywał się do obsługi 500 plus od wielu miesięcy. Prezes ZUS przypomniała, że Zakład od 1 stycznia przyjmuje wnioski o świadczenie na nowo narodzone dzieci jeszcze na poprzedni okres świadczeniowy. Poinformowała, że od tej pory wpłynęło blisko 48 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: "Na Polskim Ładzie straciłam 400 zł"

Jeśli zaś chodzi o wnioski o skorzystanie z pieniędzy w nowym okresie świadczeniowym, które można składać od wtorku, to na godz. 7.00 złożono prawie 8,9 tys. wniosków na 14,9 tys. dzieci. - Wszystko idzie więc sprawnie – podkreśliła prof. Uścińska. Zwróciła uwagę, że obsługa świadczeń rodzinnych odbywa się ze zdecydowanie mniejszym udziałem fizycznym pracowników.

d286xjw

- Oczywiście na tym etapie wejścia w życie nowych regulacji bardzo istotną rolę odgrywają pracownicy, którzy udzielają wyjaśnień, wsparcia poprzez obsługę klientów, poprzez linie telefoniczne, odbieranie e-maili i udzielanie wszelkich wyjaśnień – przyznała prezes ZUS.

Gertruda Uścińska wskazała też, że klienci ZUS w zdecydowanej większości potrafią się posługiwać nowoczesnymi technologiami. - W tym roku ze wsparcia fizycznego skorzystało około 2 proc. ogółu uprawnionych. To oznacza, że wskaźnik korzystania z usług w sposób elektroniczny jest bardzo wysoki. To też jest bardzo dobry przykład optymalizacji kosztów, ale też unowocześnienia funkcjonowania państwa – podkreśliła.

Wniosek o 500+ po nowemu

Od tego roku wnioski o 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania: przez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.

Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie ustalenie prawa do wypłaty 500 plus nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy.

d286xjw

Złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., wówczas świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Wypłata 500 plus będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto bankowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d286xjw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d286xjw