Trwa ładowanie...

500+ w nowej odsłonie. Można składać wnioski od lipca

Uprościliśmy procedury przy staraniu się o świadczenie "Rodzina 500+". Nie będzie konieczności badania sytuacji dochodowej, wniosek będzie mocno skrócony – przypomina ministerstwo rodziny.

500+ w nowej odsłonie. Można składać wnioski od lipcaŹródło: Twitter MRPiPS, fot: Twitter MRPiPS
d1izbv8
d1izbv8

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował w poniedziałek akcję informacyjną dotyczącą nowej, rozszerzonej formuły programu "Rodzina 500+". Świadczenie obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie. Jednym słowem – znikają jakiekolwiek progi dochodowe.

Już z początkiem lipca będzie można składać wnioski w formie elektronicznej. Od 1 sierpnia będzie to możliwe również drogą tradycyjną.

d1izbv8

Co się zmieni w programie? Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie informacji o jego przyznaniu.

Obejrzyj: UE krytykuje 500+. "Nikt nie rezygnuje z pracy dla pięciuset złotych"

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem.

- Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort rodziny.

Mniej formalności

Dodatkowo nowelizacja ustawy zapewnia ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze z programu "500 plus" otrzyma drugi z rodziców "z automatu". Do tej pory w powyższej sytuacji drugi z nich musiał złożyć wniosek ponownie.

Istotnej zmianom ulegnie także wnioskowanie w programie "500+". Obecnie wniosek rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają.

d1izbv8

Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Nowelizacja zapewnia również ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze z programu "500+" otrzyma drugi z rodziców "z automatu". Obecnie w powyższej sytuacji drugi z nich musiał złożyć wniosek ponownie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1izbv8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1izbv8