Trwa ładowanie...

500+. Wkrótce minister podsumuje rok działania programu

W najbliższych dniach ma zostać dokonany przegląd podsumowujący rok programu 500plus.

500+. Wkrótce minister podsumuje rok działania programuŹródło: Eastnews, fot: REPORTER
d2k00km
d2k00km

W najbliższych dniach ma zostać dokonany przegląd podsumowujący rok programu 500plus. Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że będzie to okazja także okazja do podsumowania całego systemu wsparcia rodzin. Wcześniej pojawiły się informacje, że mają zostać wprowadzone zmiany.

Rządzący zapowiadają koniec wyłudzania środków z 500+ na samotnego rodzica i fikcyjnie zaniżone zarobki. Ministerstwo Pracy przejrzało wszystkie luki w systemie i jest gotowe na wprowadzenie zmian.Czytaj więcej: 500+ z ograniczeniami. Zobacz co zmieni się we flagowym programie rządu.

Nie zmienią się natomiast same podstawy programu - zapowiada minister rodziny. Będzie ujednolicenie terminów składania wniosków na świadczenia 500 plus i z innych tytułów.

Konieczne będzie też przyjrzenie się przepisom nastręczającym trudności samorządom wypłacającym 500+: są to przepisy o świadczeniu w przypadku opieki naprzemiennej nad dzieckiem, o zmianach w chwili utraty i uzyskiwania dochodu, są też problemy z zaniżaniem dochodów przez osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się ryczałtowo.

d2k00km

Minister rodziny powiedziała, że będzie też ocena mechanizmu "złotówka za złotówkę", który miał rozszerzać prawo do świadczeń również na rodziny lekko przekraczające dochód uprawniający do świadczeń. - A w praktyce rodziny są nim rozczarowane - podkreśla minister Rafalska. Wyjaśnia, że świadczenie jest pomniejszane o przekroczoną kwotę dochodu, ale przemnożoną przez liczbę osób w rodzinie. To powoduje niezrozumienie, frustrację i rozczarowanie - zaznacza Elżbieta Rafalska i dodaje, że mechanizm złotówka za złotówkę będzie oceniony, ale być może powinna to być dłuższa perspektywa.

Elżbieta Rafalska powiedziała, że program Rodzina 500plus nie spowodował odejścia kobiet od rynku pracy ani marnotrawienia środków. Jej zdaniem jest to wyolbrzymiany problem. Jak zaznaczyła minister rodziny - nie będzie obecnie waloryzacji świadczenia 500plus, ponieważ jest ono wysokie, a ponadto obliczane na podstawie wynagrodzenia z 2014 roku, co jest korzystniejsze dla odbiorców, niż gdyby było wyliczane według aktualnych wskaźników wynagrodzeń.

d2k00km
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k00km