6 możliwych do uniknięcia błędów z rozmów kwalifikacyjnych

Nie ma wątpliwości, że rozmowa kwalifikacyjna może być bardzo stresująca. Większość kandydatów obawia się, że nerwy wezmą górę, stracą opanowanie i w efekcie zaprzepaszczą szansę na zatrudnienie. Ale jeden zły krok podczas rozmowy nie musi oznaczać, że zostałeś zdyskwalifikowany. Zawsze jednak lepiej się upewnić, że jesteś na tyle przygotowany, by uniknąć błędów.

6 możliwych do uniknięcia błędów z rozmów kwalifikacyjnych
Źródło zdjęć: © © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Nie ma wątpliwości, że rozmowa kwalifikacyjna może być bardzo stresująca. Większość kandydatów obawia się, że nerwy wezmą górę, stracą opanowanie i w efekcie zaprzepaszczą szansę na zatrudnienie. Ale jeden zły krok podczas rozmowy nie musi oznaczać, że zostałeś zdyskwalifikowany. Zawsze jednak lepiej się upewnić, że jesteś na tyle przygotowany, by uniknąć błędów. Eksperci wskazują sześć rzeczy, których nie należy robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

Błąd nr 1: Udawanie, że znasz się na wszystkim. Pamiętaj, że np. w okresie próbnym pracodawca zweryfikuje twoje umiejętności. Dlatego uczciwość jest najlepszą polityką. W większości przypadków, menedżerowie poszukują osób, które mają odpowiednie kwalifikacje, czy doświadczenie, warto więc szczerze na rozmowie kwalifikacyjnej wskazać swoje mocne, ale i słabe strony.

Błąd nr 2: Unikanie pytań o social media. Osoby rekrutujące wykorzystują media społecznościowe, aby sprawdzić profile kandydatów. Jeśli padnie pytanie dotyczące twojego zaangażowania w mediach społecznych nie odrzucaj go, wręcz przeciwnie, możesz się dobrze "sprzedać". Zaznaczając swoją obecność na portalach możesz pokazać się z jak najlepszej strony (wykazując się np. wiedzą czy udostępniając rzeczy związane z pracą).

Błąd nr 3: Negatywna energia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rozmowa o złych doświadczeniach związanych z poprzednimi pracodawcami nie wpływa korzystnie na decyzję rekrutera. Czy pracodawca zechce zatrudnić kogoś, kto jest przekonany o własnej niskiej wartości, lub gdy mówi tylko źle o firmach w których pracował?

Błąd nr 4: Pomijanie kwestii zainteresowań i hobby. Nie możesz myśleć, że tylko istotne są zadania związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Jeśli jesteś np. wolontariuszem w schronisku dla zwierząt, albo lubisz pisać wiersze powiedz o tym. Twoje zainteresowania i hobby mogą okazać się cenionymi umiejętnościami - jak kreatywność, pasja, dbałość o szczegóły.

Błąd nr 5: Brak wiedzy o firmie, do której udajesz się na rozmowę kwalifikacyjną. Osoba poszukująca pracy zostaje poinformowana o przygotowaniu odpowiedzi na podstawowe pytania, które zostaną zadane podczas wywiadu. Tymczasem niejednokrotnie kandydaci są zaskakiwani pytaniami o firmę. Przygotowując się do rozmowy koniecznie poszukaj w internecie informacji związanych z danym przedsiębiorstwem (m.in. czym się zajmuje, jakie ma osiągnięcia, kto jest szefem). Jeśli padnie takie pytanie z ust rekrutera nie będziesz patrzył pustym wzrokiem.

Błąd nr 6: Nie zadawanie pytań. "Czy ma pan/pani pytania" - pada najczęściej na koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Warto więc przygotować sobie kilka zagadnień, by nie zapadła głucha cisza. Może chcesz zapytać o pracę, o warunki zatrudnienia, o zwyczaje w firmie. To pokazuje i zainteresowanie firmą, i motywację, aby dowiedzieć się więcej o firmie i nowych współpracownikach.

bor, na podst. businessnewsdaily.com /AK/WP.PL

rekrutacjacvszukanie pracy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)