Trwa ładowanie...
ukraina
oprac. KARN
Dzisiaj, 03-10-2024 13:25

60 Ukraińców pracowało nielegalnie. Rolnik poniesie odpowiedzialność

Strażnicy graniczni odkryli, że w jednym z gospodarstw sadowniczych na Podkarpaciu doszło do zatrudniania 60 pracowników z Ukrainy niezgodnie z prawem. Sprawa trafi do sądu. Odpowiedzialność poniesie pracodawca.

Kilkadziesiąt Ukraińców pracowało na czarnoKilkadziesiąt Ukraińców pracowało na czarnoŹródło: EAST_NEWS, fot: BOGDAN SARWINSKI
d3s62uz
d3s62uz

Jak wynika z informacji przekazanych przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (BiOSG), kontroli poddano gospodarstwo sadownicze znajdujące się w powiecie lubaczowskim. Strażnicy graniczni przeprowadzili weryfikację legalności zatrudnienia cudzoziemców na terenie tego obiektu w lipcu i sierpniu bieżącego roku. Okazało się, że z 95 osób zatrudnionych przy zbieraniu jagód, 60 pracowało nielegalnie.

– Cudzoziemcy pracowali bez wymaganych zezwoleń, a pracodawca nie dokonał stosownych powiadomień do urzędu pracy. Stanowi to złamanie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – wskazał por. Zakielarz, cytowany przez PAP.

Brak zezwoleń na pracę

Podczas szczegółowej kontroli okazało się, że dokumenty przedstawione przez właścicieli gospodarstwa nie spełniają wymogów formalnych, a zatrudnieni obywatele Ukrainy nie posiadali odpowiednich zezwoleń na pracę. To właśnie te nieprawidłowości doprowadziły do stwierdzenia łamania przepisów prawa dotyczących zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

d3s62uz

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pilny apel ws. Zielonego Ładu. "Nie przetrwamy jako cywilizacja"

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Ukraińcy, mimo iż wykonywali pracę nielegalnie, pozostają w Polsce legalnie. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, obcokrajowcy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej, co wynika z przepisów specustawy pomocowej, która dotyczy obywateli Ukrainy.

Wina po stronie pracodawcy

Ostatecznie to właściciel gospodarstwa, który nie dopełnił obowiązków wobec urzędów, poniesie konsekwencje w związku z nielegalnym zatrudnieniem. Zgodnie z polskim prawem, kara grzywny dla pracodawcy w takich przypadkach wynosi od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych. Straż Graniczna planuje skierować wszystkie zebrane materiały dowodowe do sądu, który ostatecznie zdecyduje o wysokości nałożonej kary.

Jak wyjaśniał rzecznik BiOSG, odpowiedzialność w tej sprawie spadnie na pracodawcę, a nielegalnie zatrudnieni Ukraińcy nie poniosą odpowiedzialności karnej. Zwalniają ich z tego przepisy tzw. specustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy.

d3s62uz

Kontrole na Podkarpaciu

Od początku bieżącego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili inspekcje dotyczące zatrudniania prawie 4,5 tysiąca cudzoziemców. Jak wynika z danych przekazanych PAP, funkcjonariusze stwierdzili, że w ponad 350 przypadkach cudzoziemcy pracowali niezgodnie z wymogami obowiązującego prawa.

Nielegalną pracę stwierdzono w ponad 350 przypadkach. Dodatkowo stwierdzono ponad 200 innych naruszeń w zakresie powierzania i wykonywania pracy przez cudzoziemców – poinformował por. Piotr Zakielarz, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Kontrole prowadzone przez Straż Graniczną mają na celu przeciwdziałanie naruszeniom prawa pracy i eliminowanie przypadków nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców, które staje się w Polsce coraz poważniejszym problemem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3s62uz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3s62uz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj