7 osób nie żyje - tragiczny bilans lipca w Małopolsce

Siedem wypadków śmiertelnych przy robotach budowlanych - to tragiczny bilans lipca w Małopolsce. Aby zapobiegać podobnym zdarzeniom w czasie prac sezonowych, Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie i małopolska Solidarność ruszają z kampanią informacyjną pod hasłem "Pracuj spokojnie".

- Tegoroczny lipiec okazał się naprawdę czarnym miesiącem - mówi Tadeusz Fic, okręgowy inspektor pracy w Krakowie. - W poprzednich latach w Małopolsce podobnych zdarzeń było znacznie mniej. Dla porównania, w lipcu zeszłego roku w naszym województwie były tylko trzy wypadki śmiertelne - dodaje Fic.

Co jest powodem tak dużej liczby wypadków? Z reguły zła organizacja i krótki staż pracy robotników, ich niskie kwalifikacje i zaniedbywanie przez pracodawcę szkoleń. Swoją rolę odegrała też zła pogoda. Zdaniem Fica, firmy budowlane kładą zbyt duży nacisk na tempo pracy, często nie dbając przy tym o bezpieczeństwo robotników.

Czarna seria na małopolskich budowach rozpoczęła się 5 lipca. W Białce Tatrzańskiej 32-letni mężczyzna zahaczył metalową drabiną o przewód wysokiego napięcia. Mimo natychmiastowej reanimacji nie udało się go uratować. Najbardziej tragiczny w skutkach okazał 13 lipca. W tym dniu w Małopolsce zginęło aż czterech pracowników. Jeden w Dziniszu (pow. tatrzański), trzech podczas prac na budowie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. - Zginął 18-latek i dwóch braci w wieku 21 i 22 lat. Sytuacja tej rodziny jest tym bardziej dramatyczna, że trzy lata temu, również na budowie, zginął ojciec 21- i 22-latka - podkreśla Tadeusz Fic. Do śmiertelnych wypadków doszło jeszcze w Lipnicy Wielkiej (pow. nowosądecki) i w Chrzanowie.

OIP i małopolska Solidarność rozdadzą 3 tys. ulotek zawierających m.in. porady, jak się zachować pierwszego dnia w pracy oraz ankietę dotycząca rodzaju zatrudnienia i podpisanej umowy (można ją będzie ją odesłać na adres OIP w Krakowie, a zgłoszone nieprawidłowości mają zostać skontrolowane). Broszury skierowane są zwłaszcza do młodych ludzi, którzy po raz pierwszy podejmują pracę zawodową.

Ulotki i więcej szczegółów na stronie www.krakow.oip.pl.

Polecamy również wydanie internetowe"Polski Gazety Krakowskiej"

śmierćbezpieczeństwopraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)