74 proc. badanych wypowiada się negatywnie o polskim rynku pracy - CBOS
27.03. Warszawa (PAP) - Trzy czwarte badanych (74 proc.) wypowiada się negatywnie o krajowym rynku pracy, z czego blisko jedna czwarta (24 proc). określa sytuację jako bardzo złą -...
27.03. Warszawa (PAP) - Trzy czwarte badanych (74 proc.) wypowiada się negatywnie o krajowym rynku pracy, z czego blisko jedna czwarta (24 proc). określa sytuację jako bardzo złą - wynika z badania CBOS.
"(...) podobnie jak przed rokiem, aż trzy czwarte badanych (74 proc.) wypowiada się negatywnie o krajowym rynku pracy, z czego blisko jedna czwarta (24 proc., wzrost o 3 punkty) sytuację w tym wymiarze określa wręcz jako bardzo złą" - napisano w komentarzu.
"Przeciwnego zdania są jedynie nieliczni badani (4 proc., spadek o 2 punkty). Pozostali - niespełna jedna piąta (18 proc., wzrost o 2 punkty) - określają sytuację na rynku pracy w kraju jako ani dobrą, ani złą" - napisano.
Autorzy badania zauważają, że od marca ubiegłego roku prawie nie zmieniły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.
JEDNA TRZECIA BADANYCH PRZEWIDUJE, ŻE SYTUACJA W CIĄGU ROKU ULEGNIE POGORSZENIU
"Ponad jedna trzecia ankietowanych (37 proc., wzrost w ciągu roku o 2 punkty) przewiduje negatywne zmiany w tym zakresie, z czego pięciu na stu (5 proc.) spodziewa się radykalnego pogorszenia. Więcej niż dwie piąte respondentów (45 proc.) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni. Optymiści, podobnie jak w marcu ubiegłego roku, stanowią 11 proc. badanych, przy czym tym razem nikt nie spodziewa się zdecydowanej poprawy" - napisano.
Z badania wynika, że pesymizm w przewidywaniach dotyczących zmian na krajowym rynku pracy dominuje wśród pracowników administracyjno-biurowych (52 proc. z nich spodziewa się pogorszenia), prywatnych przedsiębiorców (46 proc.), osób o dochodach per capita w kwocie od 500 do 750 zł (45 proc.), wśród najstarszych badanych (43 proc.), a także w grupie respondentów praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu (43 proc.) i wśród niepraktykujących (42 proc.).
"W zdecydowanej większości pozostałych wyróżnionych przez nas grup społeczno-demograficznych przeważa przekonanie, że najbliższy rok nie przyniesie zmian sytuacji na rynku pracy w Polsce. Pozytywnych przeobrażeń stosunkowo częściej niż inni oczekują najmłodsi badani - 5 - (18 proc. z nich spodziewa się poprawy), w tym zwłaszcza uczniowie i studenci (25 proc.), a ponadto pracownicy usług (21 proc.), osoby zadowolone ze swojej sytuacji materialnej (17 proc.) oraz robotnicy niewykwalifikowani (15 proc.)" - napisano w komentarzu.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 8 - 14 marca 2012 roku na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)
mak/