Abonament nie tylko za radio i telewizor. Masz smartfona? Zapłacisz
Uiszczanie abonamentu RTV nie ogranicza się jedynie do posiadaczy tradycyjnych odbiorników radia czy telewizora. Poczta Polska zwraca uwagę, że ten obowiązek dotyczy również tych, którzy korzystają z telewizji lub radia za pośrednictwem smartfonów, tabletów i innych nowoczesnych urządzeń multifunkcyjnych.
Jak podaje serwis TVN24 Biznes, w marcu ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny podjął istotną decyzję dotyczącą abonamentu RTV. Sprawa dotyczyła komputera w jednej z firm, na którym działał "odbiornik telewizyjny" oraz zainstalowana była sieć dostawcy internetu.
W wyroku NSA uznano, że taki monitor należy zgłosić do Poczty Polskiej jako odbiornik i opłacić za niego abonament. W myśl przepisów ustawy o opłatach abonamentowych, odbiornikiem radiofonicznym lub telewizyjnym jest każde urządzenie zdolne do natychmiastowego odbioru programu - orzekł wtedy NSA.
Kontynuacja artykułu znajduje się pod materiałem wideo
KRRiT nie wypłaciła TVP pieniędzy z abonamentu. "Przyszłość ekonomiczna jest niepewna"
Abonament nie tylko od radia i telewizora
TVN24 Biznes zapytał Pocztę Polską o komentarz w tej sprawie. Poczta wyjaśniła, że obowiązek płacenia abonamentu dotyczy również tych, którzy korzystają z programu radiowego czy telewizyjnego za pomocą komputera, telefonu komórkowego, tabletu i innych podobnych urządzeń.
"Wszyscy użytkownicy, którzy oglądają telewizję lub słuchają radia za pomocą komputera, telefonu, tabletu lub innych urządzeń wielofunkcyjnych, muszą dokonać rejestracji i opłacić abonament" - poinformowała Poczta w swojej odpowiedzi.
Zgodnie z informacjami na stronie Poczty Polskiej, aktualnie abonament wynosi 8,70 zł miesięcznie dla radia. W przypadku posiadania zarówno radia, jak i telewizora (lub tylko telewizora), opłata wynosi 27,30 zł miesięcznie. Przy opłaceniu abonamentu z góry na kilka miesięcy lub cały rok, przysługują zniżki.
Nie zarejestrujesz, możesz zapłacić karę
W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes, Poczta Polska przypomina, że użytkowanie niezarejestrowanych odbiorników jest decyzją podejmowaną na własne ryzyko, które wiąże się z konsekwencjami. W przypadku wykrycia niezgłoszonego odbiornika, użytkownikowi grozi kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej, obowiązującej w dniu stwierdzenia nieprawidłowości.