Trwa ładowanie...
d2yy02s

ABW: akt oskarżenia ws. prekursora parabanków (komunikat)

...

Share
d2yy02s

28.01. Warszawa - ABW informuje:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach zakończyła śledztwo w sprawie Polaka, który prowadząc na terenie Ukrainy firmę parabankową, oszukał co najmniej 800 osób na łączną kwotę 4,5 mln złotych. Prokuratura skierowała do Sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Określanemu mianem "prekursora parabanków" mężczyźnie grozi kara ponad 7 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna ten swoją działalność rozpoczął 20 lat temu, po wyjeździe z Polski na Ukrainę. Tam też założył firmę, która zajmowała się głównie pośrednictwem finansowym, na które nie posiadała licencji Narodowego Banku Ukrainy. Oferta obejmowała między innymi lokaty z gwarantowanym zyskiem 10 proc. w skali miesiąca. Wpłacający po minimum 1000 dolarów klienci informowani byli, że ich środki inwestowane są w rozwój różnorodnych gałęzi przemysłu (m.in. produkcję obuwia i telefonów).

Sprawą zajął się ukraiński wymiar sprawiedliwości po tym, gdy okazało się, że firma jest piramidą finansową, niezdolną do zwrotu zobowiązań wobec klientów. Ziemowit T. został aresztowany i postawiony przed sądem pod zarzutem oszustwa. Sąd ukraiński uznał jednak, że prokuratura nie dopełniła wszelkich formalności i nakazał uzupełnienie sprawy.

d2yy02s

Oskarżony uciekł do Polski, a jego sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach oraz katowicka Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pod koniec grudnia 2012 roku Ziemowit T. został oskarżony o oszustwa na łączną kwotę 4,5 mln złotych, w wyniku których poszkodowanych zostało 800 osób.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sewa/

d2yy02s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yy02s
d2yy02s