Trwa ładowanie...
d4m5lif

ABW: Euro 2012 - polsko-ukraińskie ćwiczenia antyterrorystyczne (komunikat)

...

d4m5lif
d4m5lif

22.10. Warszawa - ABW informuje:

W dniach 21-23 października 2009 roku na terenie Ukrainy odbywają się ćwiczenia antyterrorystyczne, w których biorą udział również przedstawiciele polskich służb i instytucji, w tym: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Policji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Żandarmerii Wojskowej, Ministerstwa Infrastruktury, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest to jeden z elementów przygotowania zabezpieczenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

Na czas trwania ćwiczeń uruchomiono stałe łącze audio-video z ukraińskim centrum antyterrorystycznym. W dn. 22 października 2009 r. odbyła się wideokonferencja pomiędzy Centrum Antyterrorystycznym ABW a ukraińskim Anti-Terrorist Center (ATC), w której uczestniczyli: prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz - po stronie polskiej - minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller wraz z podsekretarzem stanu w MSWiA Adamem Rapackim i zastępca szefa ABW Paweł Białek.

Zrealizowany scenariusz ćwiczeń zakładał m.in. przeprowadzenie akcji uwolnienia zakładników porwanego samolotu. Uczestniczyli w niej także funkcjonariusze grupy antyterrorystycznej ABW.

d4m5lif

Przeprowadzone testy pozwoliły na sprawdzenie skuteczności przeciwdziałania zagrożeniu terrorystycznemu bezpośrednio na miejscu zdarzenia, jak również na poziomie współpracy międzynarodowej. Wypróbowano w praktyce nowoczesne środki wymiany informacji oraz procedury współdziałania krajowych koordynatorów ochrony antyterrorystycznej CAT i ATC.

Ćwiczenia odbywają się na podstawie wspólnej deklaracji szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofa Bondaryka i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyna Naliwajczenki, podpisanej 2 września tego roku we Lwowie. Dotyczyła ona współdziałania przy rozpoznawaniu, przeciwdziałaniu, zapobieganiu i zwalczaniu m.in. przestępczości zorganizowanej, przestępstw terroryzmu, nielegalnego obrotu bronią masowego rażenia i środkami jej przenoszenia oraz innych przestępstw i zagrożeń godzących w bezpieczeństwo obu państw.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d4m5lif
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m5lif