Trwa ładowanie...
dy77u8k

ABW: zatrzymano dwie osoby wyłudzające podatek VAT (komunikat)

...

Share
dy77u8k

23.01. Warszawa - ABW informuje:

Funkcjonariusze opolskiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Katowicach zatrzymali dwie osoby wyłudzające podatek VAT przy wewnątrzwspólnotowym obrocie stalą. Grozi im kara do 10 lat więzienia. Straty Skarbu Państwa przekraczają 45 milionów złotych.

W połowie stycznia br. funkcjonariusze ABW zatrzymali na terenie województw śląskiego i małopolskiego dwie osoby podejrzane między innymi o to, że za pośrednictwem firm "słupów" handlowały na terenie Unii Europejskiej wyrobami stalowymi, nie odprowadzając należnego Skarbowi Państwa podatku VAT.

Za pośrednictwem fikcyjnych firm, w latach 2012 - 2013, wprowadzono z Łotwy na polski rynek towar o wartości ponad 200 mln złotych pochodzący z łotewskiej huty. Uzyskane w ten sposób pieniądze, pochodzące z przestępstw skarbowych, były przelewane na rachunki bankowe tych firm. Następnie w celu ukrycia prawdziwego źródła pochodzenia, środki te przelewano na rachunki podmiotów zagranicznych i wypłacano w bankomatach.

dy77u8k

W związku z zatrzymaniami funkcjonariusze ABW przeprowadzili dodatkowo 24 czynności procesowe, w tym 11 przeszukań. Zabezpieczono także środki w wysokości ponad 400 tys. zł, znajdujące się na rachunkach jednej z firm zaangażowanej w przestępczy proceder.

Śledztwo prowadzone jest w ścisłej współpracy z Urzędami Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy i Katowicach.

Zatrzymanym postawiono zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw karno - skarbowych. Wobec obu z nich sąd zastosował areszt tymczasowy. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

dy77u8k

Podziel się opinią

Share
dy77u8k
dy77u8k