Trwa ładowanie...
djchqax

ACEA: Liczba rejestracji nowych aut osobowych wzrosła o 8,3% r/r w 2015 r.

Warszawa, 15.01.2016 (ISBnews) - Liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce wyniosła 354 975 szt. w 2015 r., co oznacza wzrost o 8,3% r/r, podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

Share
djchqax

W całej Unii Europejskiej (z wyłączeniem Malty) sprzedaż nowych samochodów wyniosła ponad 13,71 mln, czyli o 9,3% więcej niż rok wcześniej.

Spośród głównych rynków, największe wzrosty w 2015 r. sprzedaży dotyczyły Hiszpanii (+ 20,9%) i Włoch (+ 15,8%). Zdecydowanie mniejsza dynamika dotyczyła zaś takich rynków, jak Francja (+ 6,8%), Wielka Brytania (+ 6,3%) i Niemiec ( + 5,6%).

"Krajowy rynek sprzedaży nowych osobówek odbudowuje się i notuje wzrost trzeci rok z rzędu. Jeśli spojrzymy na dynamikę rok do roku, na tle pozostałych członków UE, wypadamy bardzo przyzwoicie. Tego samego nie możemy niestety powiedzieć o wolumenie rejestracji nowych samochodów osobowych, który w porównaniu z Włochami, Hiszpanią czy Wielką Brytanią jest wciąż bardzo niski. U nas wciąż konsumenci decydują się zdecydowanie częściej na auta używane, które są kilkakrotnie tańsze, niż te z salonu" - powiedział Paweł Gos, prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji, cytowany w komunikacie.

djchqax

Ożywienie w europejskich salonach trwa już 28 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowane także w tym roku. Eksperci spodziewają się, że podobne tendencje będą dotyczyć również polskiego rynku.

"Jeśli utrzymają się spadające ceny paliwa, a dilerzy i importerzy nadal będą tak 'agresywni' w swoich ofertach, uważam, że liczba 370-390 tys. nowych rejestracji w tym roku i ok. 10% wzrost r/r, jest całkiem realna" - prognozuje Gos z Exact Systems.

W samym grudniu 2015 r. liczba rejestracji nowych aut pasażerskich w Polsce zwiększyła się o 26% r/r i wyniosła 37 358 szt. W całej UE (z wyłączeniem Malty) było to 1 109 927 aut, co oznacza wzrost o 16,6% r/r, podało także ACEA.

(ISBnews)

djchqax

Podziel się opinią

Share
djchqax
djchqax