Trwa ładowanie...
d3foyzc

Action: Możliwe utworzenie kolejnej rezerwy na VAT, w wysokości 23,45 mln zł

Warszawa, 21.07.2016 (ISBnews) - W związku z decyzją dyrektora Urzędu Skarbowego w Warszawie w sprawie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2013 r., Action być może będzie musiał utworzyć w ciężar wyniku dodatkową rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu podatku VAT w wysokości 23,45 mln zł, podała spółka.

Share
d3foyzc

"Na podstawie ww. decyzji dyrektor Urzędu Skarbowego w Warszawie określił nadwyżkę podatku należnego nad podatkiem naliczonym do zapłaty za miesiące styczeń i luty 2013 r., tj. kwotę podatku do zapłaty oraz uznał, że spółka zawyżyła podatek naliczony do odliczenia w łącznej wysokości 35 963 tys. zł. Powyższa decyzja jest nieostateczna i nie podlega wykonaniu. Emitent nie zgadza się z treścią decyzji i wniesie od niej odwołanie. Spółka podkreśla, że zarzuty stanowiące podstawę ww. decyzji, jak i decyzji, o której spółka informowała 18.07.2016 r. [...], wiążą się z nieprawidłowościami w rozliczeniach podatkowych podmiotów na wcześniejszych etapach obrotu, które nie były nigdy kontrahentami spółki" - czytamy w komunikacie.

W przypadku, gdyby odwołanie nie przyniosło skutku spółka skorzysta z sądowych środków zaskarżania tej decyzji, przy czym w takim wypadku (ostateczności tejże decyzji w administracyjnym toku instancji) zostanie utworzona rezerwa odpowiadająca 50% wartości wynikającej z powyższej decyzji, która w ocenie zarządu odzwierciedlać będzie ryzyko potencjalnego obowiązku zapłaty przez spółkę ww. należności publicznoprawnych (należność główna plus odsetki). Wartość tak utworzonej rezerwy wynosić będzie ok. 23 445 tys. zł, podano też w komunikacie.

Zdaniem zarządu, opisane zdarzenia mogące stanowić podstawę utworzenia rezerwy wymagają analizy pod kątem ich wpływu na sytuację i funkcjonowanie spółki. W związku z tym Action, uwzględniając wyniki takiej analizy i sytuacji rynkowej, a także stanowisk kontrahentów rozważy dalsze czynności mające na celu niezakłócone funkcjonowanie spółki, podkreślono również.

d3foyzc

Na początku tego tygodnia Action podał, że wobec faktu wydania wobec spółki przez dyrektora Urzędu Skarbowego w Olsztynie decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lipca 2011 do stycznia 2012 r. może powstać obowiązek utworzenia w ciężar wyniku rezerwy na przyszłe zobowiązania z tytułu podatku VAT. US określił zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące ww. okresu oraz uznał, że spółka zawyżyła podatek naliczony do odliczenia w łącznej wysokości 22 564 tys. zł. Wartość rezerwy, którą spółka może w związku z tym utworzyć to 16,5 mln zł.

Grupa kapitałowa Action skupia firmy działające w obszarze handlu i produkcji urządzeń IT, RTV/AGD, sprzętu biurowego oraz materiałów eksploatacyjnych. W ostatnim czasie realizuje również projekty e-commerce. Spółka jest notowana na GPW od 2006 r.

(ISBnews)

d3foyzc

Podziel się opinią

Share
d3foyzc
d3foyzc