ADP: Firmy Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 4,42% r/r w I kw.
Warszawa, 14.05.2014 (ISBnews) - Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 4,42% r/r w I kw. 2014 r., wynika z najnowszego raportu "Zatrudnienie w...
Warszawa, 14.05.2014 (ISBnews) - Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 4,42% r/r w I kw. 2014 r., wynika z najnowszego raportu "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2014" opracowanego przez ADP Polska.
"Pierwszy raz od czterech kwartałów, wzrost zatrudnienia w firmach usługowych Nowoczesnej Gospodarki był wyższy (4,53%) niż w firmach produkcyjnych (4,21%). Największy, nienotowany dotychczas skok zatrudnienia zarejestrowały mniejsze przedsiębiorstwa produkcyjne Nowoczesnej Gospodarki, zatrudniające do 500 pracowników (7,84%). Za nimi uplasowały się mniejsze firmy usługowe (5,64%)" - czytamy w komunikacie.
Tym samym, po raz pierwszy w historii publikacji raportu ADP Polska, w obu sektorach jednocześnie - zarówno w usługach, jak i w produkcji - wzrost zatrudnienia był wyższy w mniejszych firmach niż w większych przedsiębiorstw (powyżej 500 pracowników), podkreśla ADP Polska.
"W pierwszych trzech miesiącach 2014 r. odnotowano również pozytywne zmiany na całym rynku. Firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki nadal zatrudniają znacznie chętniej w porównaniu do ogółu polskich przedsiębiorstw, ale rynek powoli podąża śladem awangardy biznesu" - czytamy dalej.
W materiale podkreślono, że dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dla ogółu przedsiębiorstw nie wskazują na spadek zatrudnienia, a na stabilizację w styczniu i nieznaczny wzrost w lutym i marcu (kolejno: 0,2% i 0,5%), co skutkowało wzrostem w całym I kw. 2014 r. o 0,1%.
ADP Polska - największa na polskim rynku firma specjalizująca się w usługach outsourcingu kadrowo-płacowego - bada firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa będące liderami rynku w swoich branżach: innowacyjne, elastyczne organizacyjnie, często posiadające kapitał zagraniczny i stosujące zaawansowane technologicznie narzędzia oraz korzystające z outsourcingu. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację.
(ISBnews)