Adwokat i dentysta będą wystawiać paragony
Niewykluczone, że w przyszłym roku paragon wystawi nam nie tylko sklepikarz, ale również dentysta czy adwokat. Takie zmiany zapowiada ministerstwo finansów. A wszystko przez to, że Trybunał Konstytucyjny uznał obecnie obowiązujące przepisy zwalniające niektóre grupy zawodowe z obowiązku posiadania kas, za nieprecyzyjne, niejasne i przez to niezgodnie z konstytucją.
05.11.2009 | aktual.: 05.11.2009 11:03
Obecnie zasadą jest, że każdy przedsiębiorca powinien posiadać kasę fiskalną. Zasada ta nie obejmuje jednak m.in. przedsiębiorców, których roczne obroty nie przekraczają 40 tys. zł, a także prawników i lekarzy. Ale to ma się wkrótce zmienić. - Dążymy do tego, żeby konieczność posiadania kas obowiązywała wszystkich - poinformowała nas Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Finansów.
Niewykluczone, że kasy do kancelarii prawnych i gabinetów lekarskich wprowadzone zostaną już w przyszłym roku. Resort zapewnia jednak, że nie wcześniej niż w drugiej połowie 2010 r. - Rzecz w tym, żeby podatnik miał czas na zakup kasy, na dostosowanie, na przeszkolenie personelu - wyjaśniał posłom w Sejmie Maciej Grabowski, wiceminister finansów.
Pomysł ten nie podoba się ani prawnikom, ani lekarzom. - Wykonuję zawód zaufania społecznego. Uczciwość jest wpisana w moją pracę, a to oznacza, że nie muszę stawiać kasy na moim biurku - powiedział nam jeden z lubelskich adwokatów.
Za wprowadzeniem kas dla wszystkich opowiada się jednak część lekarzy, którzy nie prowadzą prywatnej działalności. Wśród nich jest Jacek Solarz, dyrektor Szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. - Jestem zwolennikiem tego, by wszyscy płacili podatki. Ale powinny być naliczane od wykonanej usługi, a nie za pomocą ryczałtu - przekonuje Solarz. - Skoro kasa fiskalna jest najlepszym sposobem ewidencjonowania przychodów, to wszyscy powinni ją posiadać, nawet lekarze i prawnicy.