Trwa ładowanie...

Afera Banasia. Nowe oświadczenie szefa NIK

„Powaga Najwyższej Izby Kontroli i jej prezesa nie pozwala mi na polemikę w mediach” - poinformował w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej prezes NIK Marian Banaś. Chodzi o poniedziałkową publikację "Dziennika Gazety Prawnej" ws. niejasności wokół jego oświadczeń majątkowych.

Share
Afera Banasia. Nowe oświadczenie szefa NIK
Źródło: East News, Fot: Piotr Molecki/East News
d430zeu

Dziennik Gazeta Prawna napisał, że oświadczenia majątkowe Mariana Banasia, szefa NIK, są pełne luk. Według gazety kontrolerzy CBA, którzy sprawdzali majątek Banasia, mieli zastrzeżenia m.in. do posiadanej w domu gotówki w wysokości 200 tys. zł.

Szef NIK nie potrafił w sposób przekonujący wytłumaczyć się z tych pieniędzy. Oświadczenia majątkowe i zeznania podatkowe nie dały odpowiedzi na pytania – czytamy w dzienniku.

d430zeu

Według "DGP" wątpliwości CBA budzi też inwestycja szefa NIK w rzeźbę. Miał on ulokować w niej ponad 60 tys. zł i zarobić na tym ok. 10 tys. zł. Gazeta zauważa, że zazwyczaj odbywa się to przez zakup certyfikatów, a nie fizyczne nabycie dzieła sztuki. Ciekawe jest w tym wątku, kto oferował alternatywną inwestycję.

Zobacz także: SKOK-i. Niekończąca się afera

"DGP" podał, że chodzi o piramidę finansową opartą na rynku dzieł sztuki i rozkręconą przez Polkę ze szwedzkim paszportem. Sprawą od ponad dwóch lat zajmuje się prokuratura, a ludzie mieli łącznie stracić ok. 300 mln zł.

d430zeu

Marian Banaś miał także nie wpisać do oświadczenia darowizny dla syna w wysokości niemal 2 mln zł, której dokonał po sprzedaży kamienicy w Krakowie. Szef NIK odpowiedział na publikację „DGP” oświadczeniem:

„Prokuratura prowadzi postępowanie w tej sprawie, a ja swoimi wypowiedziami nie powinienem utrudniać jej pracy” - napisał Banaś.

Przypomniał także, że jest gotowy do pełnej współpracy, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d430zeu

Podziel się opinią

Share
d430zeu
d430zeu