Im roboty nie zabiorą roboty. Eksperci podają bezpieczną listę

Firmy w Polsce coraz częściej zastępują pracowników po kolejnych wdrożeniach narzędzi AI. Jednak nie dotyczy to wszystkich zawodów. Eksperci z firmy Personnel Service przeanalizowali rynek pracy i podali listę najbardziej "odpornych" zawodów.

Oto lista 20 “odpornych” zawodów
Oto lista 20 “odpornych” zawodów
Źródło zdjęć: © East News | Stawinski/REPORTER

Są zawody, w których roboty nie tak łatwo zastąpią ludzi. Z raportu firmy Personnel Service, który cytuje "Fakt", wynika że w Polsce 1,66 mln osób pracuje w 20 zawodach najmniej narażonych na wpływ AI. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Branża medyczna odporna na AI

Według Personnel Service takim sektorem jest przede wszystkim medycynaEksperci z uważają, że najbardziej "odpornymi" zawodami są: pielęgniarki, psycholodzy, masażyści czy opiekuni osób starszych. Te profesje bazują na inteligencji emocjonalnej i indywidualnym podejściu, tym samym wydają się odporne na technologiczne zmianą rewolucje. 

Budowlańcy mogą spać spokojnie

O najbliższą przyszłość nie muszą się martwić osoby pracujące w budownictwie. Murarze, elektrycy i hydraulicy wykonują zadania wymagające nie tylko precyzji, ale także zdolności manualnych.

Podobnie w rzemiośle istnieją profesje, których pracownicy mogą spać spokojnie. O swoją pracę nie muszą się martwić jubilerzy. Proces tworzenia biżuterii wymaga niezwykłej dokładności, estetycznego wyczucia oraz zręczności, które AI nie jest w stanie odwzorować. 

Sektor usługowy i sprzedaży

Eksperci wskazują, że trudna do zautomatyzowania jest praca fryzjera, ponieważ bazuje na bezpośrednim kontakcie i budowaniu relacji z klientem. Spokojni mogą być także trenerzy zwierząt, bo ich praca opiera się na zrozumieniu i komunikacji ze zwierzętami

Natomiast w sektorze sprzedaży relacje biznesowe są podstawą sukcesu, gdzie kluczowa jest komunikacja i zaufanie. Sprzedawcy B2B muszą na bieżąco analizować potrzeby klientów i dynamicznie dostosowywać swoje oferty. 

Branże modowa, gastronomiczna i sportowa

Rozwój sztucznej inteligencji nie jest dużym zagrożeniem dla branży modowej. Na wybiegu nadal liczy się autentyczność, oryginalny wygląd, które przyciągają uwagę. Zdaniem ekspertów z Personnel Service szanse na zachowanie pracy mają także szefowie kuchni oraz instruktorzy sportu. 

Boją się, że sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Jak pisaliśmy w WP Finanse, aż 21 proc. pracowników boi się o utratę stanowiska z powodu sztucznej inteligencji. Głównym powodem są rosnące ceny żywności i usług. Najbardziej zagrożeni czują się kasjerzy i sprzedawcy, pracownicy biurowi i administracyjni oraz niewykwalifikowani robotnicy.

Z badania Randstad wynika, że 30 proc. polskich pracowników twierdzi, że spotkało się w miejscu zatrudnienia z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji, robotyzacji i automatyzacji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)