Remontowali ulicę w Ełku. Znaleźli skarb z czasów potopu szwedzkiego
Podczas przebudowy ul. Głównej w Ełku odnaleziono skarb z XVII wieku. Prawie 700 srebrnych monet, ukrytych prawdopodobnie w obawie przed Szwedami, można podziwiać w Muzeum Historycznym. To największa kolekcja monet w historii tej instytucji.
Skarb, odkryty w Ełku, to 680 srebrnych monet z XVII wieku, w tym numizmaty polskie, pruskie, szwedzkie, cesarskie, duńskie i niderlandzkie. Większość z nich pochodzi z czasów potopu szwedzkiego (1655-1660). Według dr Rafała Żytyńca, dyrektora Muzeum Historycznego w Ełku, właścicielem skarbu mógł być karczmarz lub kupiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To tu tankują rządowe limuzyny. Ceny? Można się zdziwić
Monety zostały znalezione przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Jaćwież. Wśród nich znajdują się orty Zygmunta III Wazy, Jerzego Wilhelma i Jana Kazimierza. Szczególnie cenny jest ort o nominale 21 groszy z 1651 r. wybity w Bydgoszczy.
Monety z czasów potopu na wystawie w Ełku
Muzeum pokazało część zbioru już w 2021 r., ale monety zostały poddane gruntownej konserwacji. Proces obejmował czyszczenie, badania składu pierwiastkowego oraz analizę numizmatyczną. Wystawę "Skarb z ulicy Głównej 2.0" można zwiedzać od 19 grudnia 2024 r. do 30 marca 2025 r. w salach wystawowych MHE, ul. Wąski Tor 1 (wstęp wolny).
Znalezisko jest jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych w dziejach Ełku, dokumentującym historię miasta w europejskim wymiarze. Muzeum wydało także monografię skarbu, której autorem jest dr Grzegorz Śnieżko, archeolog i numizmatyk.
Niezwykłe monety znalezione pod Bydgoszczą
Do wyjątkowego odkrycia datowanego również na czasy potopu szwedzkiego dokonała niedawno Grupa historyczno-eksploracyjna Weles w pobliżu Bydgoszczy. Znalezisko to 47 szelągów koronnych, 20 szelągów litewskich oraz rzadkie srebrne szóstaki.
Monety prawdopodobnie pochodziły z mennicy bydgoskiej z połowy XVII wieku. Stan szelągów wskazuje na ich krótki obieg, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Bilony zostaną przekazane do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.