Agencje ratingowe w gotowości
Nieustający szum związany z kryzysem zadłużeniowym w strefie euro skutecznie zniechęca inwestorów do angażowania się w bardziej ryzykowne aktywa. Nie rozstrzygnęły się bowiem jeszcze losy wartego 200 mld euro programu pomocowego dla borykających się z problemem zadłużenia krajów strefy euro.
Państwa Unii Europejskiej spoza strefy euro po9winny uzbierać na ten cel 50 mld euro. Ponadto rynki z uwagą śledzą poczynania agencji ratingowych, która z pewnością nie sprzyjają poprawie nastrojów. Na ruch zdecydował się Moody's Investors Services, który obniżył długoterminowy rating Belgii do poziomu Aa3 z wcześniejszego Aa1. Co więcej Fitch umieścił ratingi sześciu krajów (w tym Hiszpanii i Włoch) na liście obserwacyjnej z możliwością obniżki. Ponadto rynki oczekują na werdykt S&P w sprawie 15 krajów strefy euro.
Na rynku walutowym obserwujemy lekkie uspokojenie nastrojów. Pomimo nowych negatywnych informacji, jakie napłynęły na rynek pod koniec zeszłego tygodnia, para eurodolar zachowuje się dość stabilnie. Zauważalne jest lekkie wyhamowanie spadków. Wiele negatywnych informacji jest już w cenie, co może w do końca roku ograniczać potencjał do dalszych spadków. Brak nowego minimum lokalnego i dalsza konsolidacja w rejonie 1,30 mogą zaowocować odreagowaniem.
Dzisiejszy dzień jest ubogi w Zagraniczne dane makroekonomiczne. Najważniejszym wydarzeniem będzie dzisiaj wystąpienie szefa ECB przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Ponadto z Polski poznamy dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Ważna dla PLN będzie dzisiejsza aukcja odkupu bonów skarbowych zapadających w 2012 roku, ponieważ będzie miało to bezpośredni wpływ na poziom zadłużenia Polski. Ministerstwo Finansów podejmie najprawdopodobniej próbę odkupienia jak największej ilości bonów skarbowych, przez co oddali groźbę przekroczenia relacji długu do PKB na poziomie 55%.
EURPLN
Złoty pozostaje dość stabilny w oczekiwaniu na aukcję odkupu bonów skarbowych i dane z Polski. EURPLN wspiera się na linii Kinjun, który obecnie wyznacza wsparcie w rejonie 4,48 na wykresie dziennym. Najbliższy opór w postaci linii TenKan znajduje się na poziomie 4,5250. Możliwość pojawienia się na rynku BGK i NBP powinna ograniczać ewentualne osłabienie złotego.
EURUSD
Eurodolar handlowany jest powyżej poziomu 1,30. Dłuższa stabilizacja w tym rejonie może sprzyjać odreagowaniu w rejon 1,3100. Najbliższe wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych znajduje się na poziomie 1,2980. Pozostajemy w silnym trendzie spadkowym, tak więc wyższe poziomy cenowe mogą być dobra okazją do wznawiania pozycji zgodnych z długoterminowym trendem.
GBPUSD
GBPUSD, podobnie jak EURUSD, broni zeszłotygodniowego minimum lokalnego. Utrzymująca się awersja do ryzyka nie sprzyja jednak wzrostom na funtdolarze. Aktualnym oporem pozostaje poziom 1,5550, który wyznacza zniesienie 38,2% całości spadków z poziomu 1,5780. Dopóki pozostajemy poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym wszelkie wzrosty na GBPUSD powinny mieć ograniczony charakter.
USDPLN
Notowania USDPLN znajdują się w formacji klina zwyżkującego, którego górna ograniczenie wyznacza opór na poziomie 3,53, natomiast wsparcie to okolice 3,40. Poziom wsparcia wyznacza docelowy poziom obecnego umocnienia złotego w krótkim terminie, na co wskazuje również formacja gwiazdy wieczornej na wykresie dziennym.
Anna Wrzesińska
idmtrader.pl