Trwa ładowanie...

AGROunia - nowy ruch rolniczy. Jakie są jego cele i kto jest jego liderem?

AGROunia jest to nowy ruch rolniczy o charakterze społeczno-politycznym. Jednoczy rolników różnych branż, by umożliwić im wspólne działanie. Jakie są cele i kto jest liderem AGROunii?

AGROunia - nowy ruch rolniczy. Jakie są jego cele i kto jest jego liderem?Źródło: PAP/EPA
d3pzbvo
d3pzbvo

AGROunia - czym jest i jakie są jej cele?

AGROunia jest nowym ruchem rolniczym o charakterze społeczno-politycznym. Skupia on rolników różnych branż, ale również przedsiębiorców i konsumentów. - Wspólnie zmienimy oblicze polskiej wsi, uzdrowimy handel żywnością i przywrócimy równowagę ekonomiczną na rynku - czytamy na oficjalnej stronie internetowej ruchu.

- Rolnictwo to ostatni bastion polskiego kapitału w gospodarce. Siłą naszego rolnictwa są bowiem gospodarstwa rodzinne, które produkują zdrową i wysoką jakościowo żywność. Naszym celem jest obrona rynku krajowego i ochrona naszych rodzin. Nasze dzieci zasługują na to, abyśmy zapewnili im bezpieczną przyszłość - zapowiadają członkowie AGROunii.

AGROunia - jakie są postulaty ruchu i kto jest jego liderem?

Jak zapowiadają członkowie ruchu - AGROunia bazuje na potencjale uczestników projektu, jest niezależny od zewnętrznych wpływów, a finansowanie działań pochodzi z dobrowolnych wpłat osób zaangażowanych w projekt.

Liderem AGROunii jest Michał Kołodziejczak, młody rolnik spod Błaszek w pow. sieradzkim. Mężczyzna jest również liderem Unii Warzywno-Ziemniaczanej, która zyskała medialny rozgłos za sprawą protestów przeciwko polityce dotyczącej m.in. walki z wirusem ASF.

d3pzbvo

Kołodziejczak pytany przez "Rzeczpospolitą", kto stoi za nim samym i AGROunią, odpowiedział, że "rolnicy". W rozmowie z dziennikiem zaznaczył, że AGROunia chce obronić polski rynek. - Chcemy, żeby na opakowaniach pojawiła się flaga Polski, tak aby konsumenci, którzy teraz nie zdają sobie sprawy, że jedzą ziemniaki z Maroka czy z Francji otrzymywali jasną informację, aby nie powtarzały się sytuacje jak w jednym z dyskontów, gdy to pod marką "Polskie jedzenie" były gruszki z Belgii.

- Chcemy ochronić nasz rynek przed napływem towarów zza granicy. Choć pan minister powie, że chodzi o import z Unii Europejskiej, to chodzi także o import z Ukrainy, który najbardziej odbija się na polskich gospodarstwach i konsumentach, a to jest ogromne zagrożenie, bo tam produkcja odbywa się "na dziko" - tłumaczył Michał Kołodziejczak, cytowany przez Rzeczpospolitą.

d3pzbvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pzbvo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj