Trwa ładowanie...
d44uke8
10-09-2014 17:20

Akcjonariusze chcą dokapitalizować Inventum TFI, NWZ zaplanowane na 6 X

Warszawa, 10.09.2014 (ISBnews) - Wiodący akcjonariusze Inventum Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych wierzą w jego rozwój i wyrażają chęć jego dofinansowania, dlatego też na 6 października zostało zwołane nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, w którego porządku obrad znalazła się uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego, poinformowała spółka.

d44uke8
d44uke8

?Inventum TFI jest obecnie w trakcie kolejnego etapu reorganizacji. Głównym celem podejmowanych działań jest redukcja i racjonalizacja kosztów na wszystkich płaszczyznach, począwszy od kosztów osobowych, poprzez zmianę siedziby, a na ograniczeniu floty samochodowej kończąc. W opinii zarządu działania te wpłyną pozytywnie na wyniki Inventum TFI już w perspektywie kilku miesięcy" - czytamy w komunikacie.

Towarzystwo podało, że pracuje obecnie nad gruntowną modyfikacją oferty inwestycyjnej w celu dostosowania rozwiązań formalnych do rzeczywistego charakteru aktywów znajdujących się w portfelach poszczególnych funduszy oraz przeformułowania priorytetów inwestycyjnych.

?Głównym zamierzeniem towarzystwa jest stworzenie rozwiązań umożliwiających wyeliminowanie zatorów płynnościowych przy jednoczesnym zachowaniu wartości aktywów poszczególnych funduszy oraz zaznaczenie swojej obecności w obszarach, w których zarząd upatruje szans biznesowych" - czytamy dalej.

Dwa dni temu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że rozpoczęła postępowanie dotyczące nałożenia sankcji tj. cofnięcia zezwolenia albo nałożenia kary pieniężnej do wysokości 500 tys. zł, albo zastosowania łącznie obu tych sankcji wobec podejrzenia naruszenia interesów uczestników funduszy zarządzanych przez Inventum TFI.

d44uke8

Komisja podała wówczas, że postępowanie administracyjne jest związane z problemami płynnościowymi funduszy zarządzanych przez Inventum TFI skutkującymi brakiem terminowego regulowania zobowiązań wobec uczestników funduszy z tytułu zrealizowanych zleceń odkupienia jednostek uczestnictwa. KNF przypomniała, że immanentną cechą funduszu inwestycyjnego otwartego, zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych, jest odkupywanie jednostek uczestnictwa od uczestników funduszu, którzy zażądali odkupienia tych jednostek. W ocenie KNF, fundusze Inventum Parasol FIO oraz Inventum Premium SFIO, zarządzane przez Inventum TFI, tej zasady nie respektowały.

Iventum poinformowało dziś, że kłopoty płynnościowe dotykające Inventum Premium oraz w relatywnie niewielkim stopniu Inventum Obligacji i Inventum Stabilnego Wzrostu wynikają z hybrydowego charakteru tych funduszy - znaczącą część ich aktywów stanowią należności od Inventum 20 FIZ AN, czyli funduszu zamkniętego będącego pomysłem na skuteczną restrukturyzację trudnych aktywów, które pozostały w funduszach otwartych.

?Niektóre z tych ?trudnych" aktywów (distressed asstes) zamieniły się w obiecujące projekty na skutek wejścia przez fundusz w posiadanie np. atrakcyjnych działek czy dobrze rokujących wierzytelności będących pierwotnie zabezpieczeniem obligacji lub pozyskanych na drodze negocjacji z dłużnikami. Aktywa te charakteryzują się z jednej strony dużym potencjałem - co widać po zwrotach wypracowywanych przez Inventum Premium i Inventum Obligacji od połowy marca 2013 r. (wartość jednostek uczestnictwa tych funduszy zwiększyła się od tego momentu o odpowiednio 28 proc. i 31 proc.), ale z drugiej strony niską płynnością. Oczywiście charakter, jak i poziom zwrotów wskazują na podwyższony poziom ryzyka inwestycyjnego" - czytamy w stanowisku zarządu.

TFI podkreśla, że poprzez połączenie z Inventum 20 FIZ AN fundusze Inventum Premium, Inventum Obligacji i Inventum Stabilnego Wzrostu są od strony praktycznej funduszami aktywów projektowych wymagających określonego czasu na dezinwestycję, zaś od strony formalnej funduszami otwartymi, czyli wycenianymi codziennie i z codzienną możliwością składania zleceń nabycia i umorzenia.

d44uke8

?Aspekt formalny powoduje zatem, że zwiększone umorzenia mogą prowadzić do wystąpienia czasowych zatorów płynnościowych, co miało miejsce w ostatnim okresie" - czytamy także.

Inventum podało także, że wypłaty środków z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa Inventum Premium, Inventum Obligacji i Inventum Stabilnego Wzrostu są realizowane sukcesywnie, w miarę pozyskiwania gotówki przez ww. fundusze.

?W przypadku Inventum Obligacji i Stabilnego Wzrostu skala problemu jest na chwilę obecną stosunkowo niewielka. Pozostałe fundusze otwarte Inventum TFI dokonują wypłaty wszystkich środków z tytułu umorzeń na bieżąco" - podała spółka.

Inventum Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zadebiutowało na rynku głównym warszawskiej giełdy w 2011 r.

(ISBnews)

d44uke8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44uke8