Akcjonariusze PKN Orlen zmienili statut spółki

Proponowane przez zarząd zmiany w statucie PKN Orlen, mające zabezpieczyć płocki koncern przed nieznanymi akcjonariuszami, działającymi w porozumieniu, przyjęło obradujące w środę w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie tej spółki.

15.07.2009 16:40

Przyjęte zapisy pozwalają na ograniczenie prawa głosu do 10 proc. wobec tzw. akcjonariuszy powiązanych (np. kapitałowo), jeżeli zachodzi wobec nich podejrzenie kumulacji głosów. W kuluarach posiedzenia podkreślano nieoficjalnie, iż to czy podmioty będą ujawniały powiązania i w jaki sposób przyjęte ograniczenie będzie egzekwowane, okaże się w praktyce.

Akcjonariusze PKN Orlen zgodzili się, że ograniczenie prawa głosowania nie będzie dotyczyło podmiotów zależnych od Skarbu Państwa (SP) i państwowej Nafty Polskiej (NP). W statucie pozostał zapis, iż ograniczenie prawa głosowania nie dotyczy zarówno SP jak i NP, a także The Bank of New York, depozytariusza kwitów depozytowych, wystawianych na podstawie akcji wyemitowanych przez płocki koncern.

Przedkładając propozycje zmian w statucie spółki, zarząd PKN Orlen informował na początku czerwca, iż celem nowych zapisów jest zwiększenie przejrzystości akcjonariatu i doprecyzowanie ewentualnych powiązań między akcjonariuszami - chodziło m.in. o procedury pozwalające na identyfikację relacji łączących poszczególnych akcjonariuszy jako podmiotów powiązanych lub zależnych.

Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec wyraził zadowolenie z przyjęcia przez akcjonariuszy zmian w statucie spółki.
_ Osiągnęliśmy maksimum w wymiarze przejrzystości akcjonariatu i ograniczenia działań w porozumieniu przez podmioty, które nie chcą ujawniać faktycznych właścicieli _- powiedział dziennikarzom szef płockiego koncernu.

Krawiec dodał, że wprowadzone do statutu zapisy mają przede wszystkim charakter prewencyjny, gdyż obecnie nie ma zagrożenia wrogiego przejęcia PKN Orlen.
_ Nie widzę na dzisiaj żadnej groźby, żadnych sygnałów nie otrzymujemy, żeby coś się działo w akcjonariacie niepokojącego _- uściślił.

Pytany o wpływ bieżącej sytuacji makroekonomicznej na działalność PKN Orlen, Krawiec przyznał, że jest to bardzo trudny okres dla spółki.
_ Drugi kwartał i lipiec to okres bardzo ciężki, jeśli chodzi o marże i dyferencjał na niskim poziomie (różnica cen gatunków ropy naftowej Ural/Brent - PAP). Plus to umocnienie ceny ropy naftowej i kursu złotego _ - wyjaśnił prezes płockiego koncernu.

Krawiec podkreślił, iż zarząd spółki liczy, że drugi kwartał tego roku spółka zamknie dodatnim wynikiem finansowym.
_ Jeszcze nie mamy pełnych danych z całej grupy kapitałowej, ale takie założenia przyjmujemy _ - dodał.

Akcjonariusze PKN Orlen nie przyjęli wniosku SP o zdjęciu z porządku obrad punktu dotyczącego zmian w składzie rady nadzorczej spółki. Projekt uchwały, dotyczący zmian w radzie płockiego koncernu, wniósł do porządku obrad akcjonariuszy spółki sam SP. Składając propozycję jego wycofania, nie podał powodów tej decyzji, o co prosił jeden z akcjonariuszy indywidualnych.

Ostatecznie nie doszło jednak do rozpatrzenia punktu w sprawie zmian w składzie rady PKN Orlen. Próba zgłoszenia przez AIG OFE kandydata do rady płockiego koncernu okazała się bezskuteczna, gdyż w obecnym dziewięcioosobowym składzie rady nie ma wakującego miejsca - nikt też nie zgłosił wniosku o odwołanie któregoś z członków rady. Według statutu spółki, jej rada może liczyć od sześciu do dziewięciu członków.

Pod koniec czerwca AIG OFE zapowiedział, że zgłosi na niezależnego członka rady kandydaturę Stanisława Wedlera, prezesa Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

W radzie PKN Orlen zasiadają obecnie: przewodniczący - Maciej Mataczyński, Piotr Wielowieyski, Grzegorz Borowiec, Jarosław Stanisław Rocławski, Grzegorz Michniewicz i Angelina Sarota - wszyscy zgłoszeni przez SP, a także Marek Karabuła i Krzysztof Kołach - obaj zgłoszeni przez Naftę Polską i Janusz Zieliński - zajmuje on miejsce przedstawiciela SP, o którego powołaniu i odwołaniu, zgodnie ze statutem spółki, decyduje sam resort bez udziału innych akcjonariuszy.

Status niezależnych członków rady płockiego koncernu posiadają: Kołach, Wielowieyski i Zieliński.

W części posiedzenia dotyczącej zmian w statucie PKN Orlen z porządku obrad akcjonariuszy płockiego koncernu wycofano projekt uchwały pozwalający SP na obsadzanie połowy składu rady spółki.

ZWZ akcjonariuszy PKN Orlen zebrało się po ogłoszonej 30 czerwca - na wniosek NP - przerwie w obradach.

Źródło artykułu:PAP
statutkoncernorlen
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)