Trwa ładowanie...
d4g9pp5
13-01-2016 16:35

Aktywa netto TFI wzrosły o 12,4% m/m do 252,2 mld zł na koniec grudnia

Warszawa, 13.01.2016 (ISBnews) - Aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wzrosły o 12,4% w skali miesiąca do 252,2 mld zł na koniec grudnia ub. roku, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). W całym 2015 roku aktywa TFI wzrosły o 43 mld zł, tj. o 21%, głównie dzięki środkom wniesionym do funduszy aktywów niepublicznych.

d4g9pp5
d4g9pp5

"Po dwóch słabych miesiącach aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych z oferty TFI odnotowały wzrost. Zmiana była bardzo wysoka (ponad +25 mld zł), ale wynikała przede wszystkim z wniesienia pokaźnych środków do funduszy aktywów niepublicznych kilku TFI, co istotnie wpłynęło na dane. Aktywa całego rynku wyniosły 252,2 mld zł na koniec grudnia" - czytamy w raporcie.

Z zupełnie innym obrazem rynku mamy natomiast do czynienia analizując dane funduszy skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Ich aktywa w grudniu po raz drugi z rzędu odnotowały spadek w ujęciu miesięcznym - tym razem o 1,6 mld zł. Było to w głównej mierze spowodowane bardzo słabą koniunkturą na najpopularniejszych giełdach, podano także.

Istotny wpływ na spadek aktywów funduszy detalicznych miało również saldo wpłat i umorzeń. Według szacunków Analiz Online, w grudniu po raz siódmy z rzędu było ono ujemne i wyniosło -0,3 mld zł.

"Dane dla całego rynku były w dużym stopniu uzależnione od zdarzeń jednorazowych. Dlatego też, poza funduszami aktywów niepublicznych trudno było znaleźć segment, który odnotował wzrost wartości zgromadzonych środków w ujęciu miesięcznym. W tym gronie znalazły się fundusze absolutnej stopy zwrotu. Ich aktywa zwiększyły się o prawie 0,5 mld zł, czyli 5% do 12,1 mld zł. Tu również zadecydował bilans sprzedaży kilku przedstawicieli tego segmentu" - czytamy dalej.

d4g9pp5

W przypadku rozwiązań ochrony kapitału, wartość zgromadzonych w nich środków wzrosła o 81 mln zł do 1,9 mld zł.

Z kolei segmenty posiadające duży udział w całym rynku odnotowały spadek wartości aktywów. W największym stopniu dotyczyło to rozwiązań akcyjnych. Wartość zgromadzonych w nich środków obniżyła się o 0,9 mld zł (tj. o 2,8%) do 29,6 mld zł. Spadek aktywów dotyczył zarówno funduszy akcji polskich, jak i zagranicznych, co wynikało głównie ze słabej koniunktury na rynkach akcji.

Wartość środków zgromadzonych w segmencie funduszy mieszanych obniżyła się do 32,4 mld zł, dotyczyło to jednak głównie funduszy mieszanych polskich - stabilnego wzrostu i zrównoważonych.

Spadek aktywów odnotowały także rozwiązania o niskim profilu ryzyka. W przypadku największego segmentu z oferty TFI - funduszy dłużnych wyniósł ponad 0,3 mld zł.

d4g9pp5

"Główną przyczyną spadku wartości zgromadzonych środków był ujemny wynik zarządzania funduszy, których zarządzający inwestują poza Polską, a także ujemne saldo wpłat i wypłat w grudniu. Rozwiązania gotówkowe i pieniężne z oferty TFI odnotowały spadek aktywów w podobnej skali, jednak w tym wypadku główną przyczyną ujemnej dynamiki w grudniu była przewaga wypłat nad wpłatami" - czytamy także.

Aktywa zgromadzone w funduszach nieruchomości po raz kolejny spadły o ponad 10% w ujęciu miesięcznym. W grudniu wartość środków w nich zgromadzonych wyniosła już 1,9 mld zł i była o 0,2 mld zł niższa niż w listopadzie. Istotny wpływ na dynamikę całego segmentu miała likwidacja dwóch funduszy zamkniętych.

W sumie w całym 2015 roku aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły o 43 mld zł, tj. o 21%, na co w głównej mierze miały wpływ środki wniesione do funduszy aktywów niepublicznych.

(ISBnews)

d4g9pp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g9pp5