Niemiecka sieć stworzyła własną odmianę jabłek. "Zajęło nam to 20 lat"
28.09.2023 11:15, aktual.: 28.09.2023 11:55
Sieć Aldi Süd wprowadza do sprzedaży nową, własną odmianę jabłek o nazwie "ALDIamo". Jabłka będą dostępne od połowy października w około 2 tys. sklepów.
Nowa odmiana jabłek została wybrana przez klientów Aldi Süd wiosną 2023 r. Firma Aldi Süd rozwija swoją sieć sklepów w Niemczech, USA, Australii, Chinach, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Słowenii, na Węgrzech i w Szwajcarii. W Polsce działają sklepy siostrzanej spółki Aldi Nord.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aldi wprowadza własne jabłka
Jabłka Aldiamo są jaskrawoczerwone, chrupiące i mają słodki smak - informuje sieć sklepów. Pochodzą z Niemiec, a dokładnie z Altes Land na obrzeżach Hamburga. Ze względu na swoje dobre właściwości przechowalnicze będą dostępne w sklepach Aldi niemal cały rok.
- Owoce będą sprzedawane luzem - mówi Erik Döbele, dyrektor zarządzający w Aldi Süd.
Nowa odmiana została opracowana we współpracy inicjatywy hodowlanej Niederelbe i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Osnabrück.
- Opracowanie nowej odmiany zajmuje bardzo dużo czasu. 20 lat zajęło nam dotarcie do punktu, w którym mogliśmy planować sprzedaż - wyjaśnia rolnik Ulrich Buchterkirch.
W Polsce działa Aldi Nord
Biznes znany pod szyldem "Aldi" rozkręciło dwóch braci – Karl i Theo Albrecht. Pierwszy dyskont otworzyli w 1946 r., a nazwa wzięła się od zbicia pierwszych liter nazwiska "Albrecht" i słowa "discount".
W 1960 r. bracia jednak podzielili pomiędzy siebie sieć Aldi, a każemu z nich przypadły odrębne rejony. Theo przejął kontrolę nad północną częścią Niemiec i rynkami południowej i zachodniej Europy. Karl z kolei zarządzał siecią w południowej części Niemiec, a także w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Europie Wschodniej. W ten sposób powstał Aldi Nord i Aldi Süd.
Aldi Nord z powodu trudnej sytuacji na rynku poniósł straty i zrezygnował z planów inwestycyjnych. Spółka podjęła również decyzję o całkowitym zawieszeniu współpracy z Aldi Süd. Wydaje się, że po tej decyzji plany fuzji obu podmiotów, o których się spekulowało w Niemczech od 2020 r., są już nieaktualne.