Trwa ładowanie...
dp2yfgo

Alior Bank celuje w osiągnięcie 100 mld zł aktywów organicznie i przez przejęcia

Warszawa, 21.06.2016 (ISBnews) - Alior Bank ocenia, że osiągnięcie w ciągu kilku lat aktywów na poziomie 100 mld zł zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia, "pozwoli na grę w pierwszej lidze" w sektorze bankowym, wynika z wypowiedzi prezesa banku Wojciecha Sobieraja. 

Share
dp2yfgo

Alior Bank przeprowadził największą emisję akcji z prawem poboru na warszawskiej giełdzie od ponad sześciu lat. Nowe akcje o łącznej wartości 2,2 mld zł trafiły do portfeli niemal 4000 inwestorów z 37 krajów. W ofercie uczestniczyło łącznie ponad 500 inwestorów instytucjonalnych oraz około 3400 osób prywatnych.

"Wierzę, że transakcja tego typu może być powtórzona do konsolidacji sektora. Nowoczesne, uniwersalne banki będą się konsolidowały. Prawo do gry w 1. lidze daje 100 mld zł aktywów" - powiedział Sobieraj podczas konferencji prasowej.
Według jego słów, Alior może urosnąć organicznie do ok. 80 mld zł aktywów w 2-3 lata i "żeby zagrać w 1. lidze" w grę wchodzą przejęcia banków, czy portfeli.
"Rośniemy 5 mld zł organicznie i mamy zdolność do kupowania portfeli, małych banków po całkiem duże instytucje w skomplikowanych transakcjach. Oceniamy cele bardzo selektywnie, według kosztów, synergii" - dodał prezes Aliora.

Według jego słów, Alior ma wszystko - strukturę, kapitały i możliwości dojścia do 100 mld zł. Jednocześnie szef banku wskazał, że póki co na pierwszym planie będzie konsolidacja części BPH. "Wierzymy, że sfinalizujemy transakcję w IV kw, a fuzję operacyjną w 2017" - dodał Sobieraj.

dp2yfgo

W prezentacji konferencyjnej podano, że Alior połączony z wydzieloną częścią BPH będzie 9. bankiem w Polsce z 56 mld zł aktywów na koniec 2015 r., "z potencjałem awansu na 5. lub 6. pozycję w ciągu kilku lat".
Podsumowując emisję akcji, Sobieraj wskazał, że głównym wyzwaniem było zakończyć operację przed referendum ws. Brexit i związanymi z tym zawirowaniami rynkowymi.

Alior pozyskał 1,6 mld zł na zakup części BPH i kolejne 600 mln zł na wzmocnienie m.in. akcji kredytowej. Sobieraj podkreślił mocne poparcie PZU i EBOR. "660 mln zł spłynęło z zagranicy. Widać, że konsolidacja sektora oraz sprawne, mocne IT to model, który przekonuje inwestorów" - stwierdził prezes Aliora.

Jako wyzwanie stojące przed sektorem bankowym wymienił konieczność inwestowania w nowe technologie.

Alior Bank poinformował w kwietniu, że zawarł z grupą GE Capital umowę dotyczącą nabycia wydzielonej części Banku BPH. Cena za 87,23% udziałów GE w Podstawowej Działalności BPH wynosi 1,225 mld zł (z zastrzeżeniem korekt). Transakcja nie obejmuje zakupu portfela kredytów hipotecznych oraz BPH TFI.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 r.

(ISBnews)

dp2yfgo

Podziel się opinią

Share
dp2yfgo
dp2yfgo