Alior Bank chce dzięki gwarancjom na portfel korpo zwiększyć Tier 1 do 10,25%
Warszawa, 03.03.2016 (ISBnews) - Alior Bank finalizuje rozmowy w sprawie uzyskania gwarancji na portfel kredytów korporacyjnych, których uzyskanie ma spowodować wzrost wskaźnika Tier 1 do wymaganego regulacjami poziomu 10,25% na koniec I kwartału, poinformował prezes Wojciech Sobieraj.
"Do końca pierwszego kwartału zawrzemy umowy gwarancji dotyczących portfela kredytów korporacyjnych, które doprowadzą nas do poziomu ponad 10% współczynnika wypłacalności. Wartość tych kredytów będzie 'znaczna' tak, abyśmy mieli tyle kapitału, by spełnić wymóg nadzoru 10,25% na koniec pierwszego kwartału tego roku"- powiedział Sobieraj podczas konferencji prasowej.
Prace nad tym trwają od listopada ub. r. Portfele już zostały wycenione, teraz jest finalizacja umów, dodał.
Wiceprezes banku Witold Skrok poinformował, że dzięki gwarancji waga ryzyka zmniejszana jest do 0% ze 100% dla kredytów korporacyjnych. Na potrzeby wyliczenia Tier 1 ten wolumen praktycznie wynosi 0. Według niego, biorąc pod uwagę koszty podniesienia kapitału, ten scenariusz jest najtańszy i najbardziej elastyczny.
"Naszym celem jest wzrost liczby klientów, wolumenów biznesowych. Musimy pozyskać kapitał i poprawić współczynniki poprzez gwarancje" - powiedział Skrok.
Sobieraj poinformował, że zapowiadane przez niego w listopadzie ub. roku przejęcia dwóch małych banków, do których miało dojść w I kwartale tego roku nie zostaną zrealizowane ze względu na różnice pomiędzy proponowaną przez Aliora ceną, a oczekiwaniami tych podmiotów.
"Nie będzie tych transakcji z małymi bankami. Te dwa małe banki dawały nam 60 mln zł. Pojawiła się alternatywa w postaci tych gwarancji i ją wykorzystamy. To jest nam potrzebne na kilka kwartałów -wyjaśnił Sobieraj.
Współczynnik wypłacalności Tier 1 Alior Banku wyniósł 9,7% na koniec 2015 r. wobec 11,2% rok wcześniej.
Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 r.
(ISBnews)