Trwa ładowanie...
d3eti4g
16-01-2015 09:54

Allen & Overy: Najlepsze branże do przejęć to zdrowie, handel detaliczny i TMT

Warszawa, 16.01.2015 (ISBnews) - Najbardziej atrakcyjne obecnie branże w Polsce pod względem fuzji i akwizycji to rynek ochrony zdrowia, handel detaliczny oraz TMT, uważa partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy Jarosław Iwanicki. Kancelaria opublikowała raport, z którego wynika, że 2014 okazał się być najlepszym rokiem na globalnym rynku fuzji i przejęć od początku kryzysu finansowego.

d3eti4g
d3eti4g

"Polski rynek, tak jak to było w ubiegłym roku tak i w 2015 pozostaje nadal największym i dominującym rynkiem, jeśli chodzi o ilość i wielkość transakcji fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej. Po okresie krótkotrwałego spowolnienia na początku 2014 roku obserwowaliśmy następnie tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ilość oraz wielkość transakcji M&A w Polsce" - powiedział Iwanicki, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

W I poł. 2014 r. w Polsce odnotowano kilka średniej wielkości transakcji. Drugie półrocze natomiast cechowała większa aktywność inwestorów, pokazało się kilka interesujących i istotnych transakcji z perspektywy polskiego rynku, takich choćby jak zamknięcie przejęcia Banku BGŻ przez BNP Paribas, sprzedaż spółki Ultimo przez fundusze Adventu czy inwestycje funduszy Innova w spółki Delecta i Bakalland, dodał partner w Allen & Overy.

Podkreślił, że negatywny wpływ na polski rynek miała bez wątpienia sytuacja na Ukrainie. Kilka transakcji, które miały wydarzyć się w 2014 r. zostało przesuniętych na rok 2015. Wskazał tu zwłaszcza sprzedaż spółki medycznej American Heart of Poland przez fundusze Adventu.
"Patrząc z perspektywy sektorów gospodarki to zdecydowanie najbardziej atrakcyjne branże w Polsce obecnie to rynek ochrony zdrowia, handel detaliczny oraz TMT. Już od jakiegoś czasu pozostają one na celowniku inwestorów, zarówno branżowych, jak i funduszy PE. Wciąż czekamy na nadciągające ożywienie jeżeli chodzi o sektor finansowy i przemysł" - uważa Iwanicki.

"Wydaje się jednak, iż polski rynek powinien generować znacznie więcej transakcji fuzji i przejęć, zwłaszcza mając na względzie stabilność polskiej gospodarki i sytuację rodzimych przedsiębiorstw, a także dostęp do finansowania. Duże znaczenie dla naszego rynku będzie miała także sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem greckim - strefy euro, czy sytuacją polityczną na Ukrainie i słabnącą gospodarką rosyjską" - podsumował.

d3eti4g

W 2014 r. zawarto na świecie 3.282 transakcje M&A o łącznej wartości 3,12 bln USD. Rok wcześniej łączna liczba transakcji wyniosła 2.263, a ich wartość 1,83 bln USD, podała kancelaria.

"Rok 2015 na rynku fuzji i przejęć powinien być rokiem wzrostowym w sytuacji solidnych rezerw gotówki i zaufania inwestorów, co - jak można się spodziewać - pobudzi aktywność, dodatkowo wzmocnioną strategiami prywatyzacyjnymi na wielu rynkach, w tym w Europie i w regionie Azji i Pacyfiku" - napisano także w komunikacie.

(ISBnews)

d3eti4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eti4g